Parapety kamienne - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Parapety kamienne - warte uwagi?

3,4/5 (32 ocen)
Dom

Szerokie zainteresowanie kamieniem przyczyniło się do powszechnego jego zastosowania. Chodzi tutaj głównie o blaty oraz parapety. Wśród materiałów dominuje granit. Dlaczego?


Rola parapetów


Wybór materiału na parapet oraz jego kształtu z pewnością nie dotyczy wyłącznie osób, które stawiają nowe domy. Takie decyzje musimy także podejmować, jeżeli zabieramy się za wymianę okien. Z pewnością nie powinniśmy w żadnym przypadku traktować lekceważąco tego pozornie nieistotnego elementu. Bo chociaż jest on zazwyczaj rozmiarami niewielki do rozmiarów okna, spełnia równie ważną rolę.

Znaczenie parapetu jest ogromne. Ci, którzy świadomie z niego rezygnują, popełniają duży błąd. Parapety zewnętrzne pełnią rolę ochronną naszej elewacji, a równocześnie ją ozdabiają. Parapety wewnętrzne natomiast są odpowiedzialne za ruchy powietrza w naszym domu. Powodują one, że zimne powietrze spod okna nie rozprzestrzenia się w domowych wnętrzach. Parapety dają możliwość mieszania się powietrza zimnego z ciepłym i możliwość dominacji ciepłego powietrza znad grzejnika. Jak zatem widać funkcje parapetów w zagadnieniach cieplno-wilgotnościowych są niezwykle istotne.


Dlaczego parapety kamienne są nadal popularne?


Chociaż zainteresowanie rozwojem techniki i nowoczesnymi materiałami jest ogromne, często decydujemy się na wykorzystanie materiałów naturalnych. W związku z tym podobnie zachowujemy się także w przypadku wyboru materiału na parapet. I choć mamy możliwość wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, decydujemy się najczęściej na parapety kamienne.

Kamień jest pozytywnie odbierany przez konsumentów. Wynika to przede wszystkim z zalet, które korzystnie wpływają na powszechną opinię o nim. Kamienne parapety są trwałe, stylowo się prezentują, a ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości. Poprzez właściwe ich dopasowanie do wnętrza mogą stanowić pożądane, podokienne wykończenie. Znakomicie ozdabiają, a możliwość wyboru rodzaju kamienia, jego koloru oraz kształtu parapetu bezpośrednio się do tego przyczynia.

Parapety granitowe

Montaż


Zamontowanie kamiennego parapetu wiąże się z właściwym zwymiarowaniem. Należy zatem zmierzyć okienną wnękę i do długości dodać kilka centymetrów odsadzki. Będzie ona wynikała z własnej wizji parapetu oraz przeznaczonego na niego budżetu. Ważne jest również zwymiarowanie szerokości, które uzależnione jest od sposobu osadzenia parapetu. Należy zazwyczaj wsunąć pod okno około 1 cm szerokości parapetu oraz zamontować go tak, aby wystawał poza lico ściany.

Zwymiarowanie szerokości parapetu jest znacznie trudniejsze od długości i musi być dostosowane do istniejących warunków osadzenia parapetu.

Właściwy prace montażowe można przeprowadzić samemu lub zatrudniając ekipę fachowców, która podejmie się również wcześniejszego zwymiarowania. W przypadku parapetów kamiennych wykorzystuje się przeważnie zaprawę klejoną elastyczną, a właściwe wykończenie połączenia opiera się na zastosowaniu silikonu budowlanego (najczęściej koloru białego).


Granit


Podążając krokiem zainteresowania kamieniem możemy spotkać szereg dostępnych materiałów. Jednak pośród nich prowodyrem jest zazwyczaj granit. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz