Okiennice - coraz popularniejsze

Jesteś tutaj:

Okiennice - coraz popularniejsze

3,2/5 (25 ocen)

Okiennice są w naszym kraju znane i cenione od dawna. Na jakiś czas niemal zniknęły z krajobrazu, ale dziś ponownie wracają do łask. Polacy na nowo odkrywają ich liczne walory, tym większe, że w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, okiennice mają dodatkowe atuty. Zachęcamy do zapoznania się, co dają dobrze dobrane i zamontowane okiennice.


Co dają okiennice?


Tradycyjne zadanie to osłona od zimna i od intensywnego słońca. Ich obecność wykorzystywano również jako ozdobę domu. W zależności od regionu, a nawet konkretnej wsi, okiennice odzwierciedlały styl i upodobania danych społeczności. Dziś, niestety, choć nadal są elementem dekoracyjnym, to nie rozpoznamy już po nich, z jaką częścią Polski są związane. W zamian mamy ich udoskonalone i znacznie wzbogacone wersje.

Pośród zalet nowoczesnych okiennic nadal pozostają ich dawne walory, a więc:

- dodatkowa ochrona przed utratą ciepła i dopływem zimnego powietrza do pomieszczenia,

- ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem,

- regulacja dostępu światła,

- osłona przed ciekawskimi,

- ozdoba domu.

Do nowych atutów natomiast zalicza się:

- wzmocnione systemy termoizolacyjne (poprawa nawet o 60%),

- elementy systemu antywłamaniowego,

- izolacja akustyczna,

- elektroniczne systemy otwierania i zamykania.

Okiennice drewniane

Okiennice drewniane

Z czego produkuje się okiennice?


Na rynku znajdziemy bogata ofertę zarówno pod względem materiału wykonania, koloru, wielkości, liczby skrzydeł, jak i kształtów oraz sposobu otwierania i zamykania. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego są produkowane, to najczęściej są z drewna (sosnowego), które maluje się na dowolny kolor, który z czasem blaknie od promieni słonecznych. Są one dość ciężkie i wymagają odpowiednio silnych zawiasów, aby je utrzymywały. Na szczęście obecnie zawiasy są tak konstruowane, że zabezpieczają okiennice przed trzaskaniem z powodu silnego wiatru.

Okiennice plastikowe natomiast są tak barwione, że nie tracą koloru nawet od silnego nasłonecznienia. Technologia ich produkcji sprawia, że są trwalsze, wytrzymalsze i bardziej stabilne. Można też na przykład kupić takie okiennice z PCV, które wyglądem imitują drewno, a mają od niego lepsze parametry. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz