Okna łukowe - dekoracyjne i oryginalne

Jesteś tutaj:

Okna łukowe - dekoracyjne i oryginalne

3,4/5 (29 ocen)

Oryginalne, a równocześnie dekoracyjne – mowa o oknach łukowych. Są sposobem na odmianę Twojego wnętrza. Nie tylko ich kształt, ale przede wszystkim rola światła i cieni znacząco przeistacza Twoją kuchnię, salon czy sypialnię. Czy są warte ceny, którą trzeba za nie zapłacić?
 

Okna standardowe
 

Okna łukowe z pewnością nie są typowymi oknami. W celu przypomnienia do okien standardowych zalicza się przede wszystkim okna o kształtach prostokątnych bądź kwadratowych. Dlatego też kształt łuku nie jest standardem w zakresie okiennego asortymentu.

Oprócz tego należy zauważyć, że okna standardowe to przede wszystkim okna o ściśle sprecyzowanych wymiarach. Przykładem może być tutaj chociażby okno kwadratowe o wymiarach 150 cm x 150 cm.

Okno nietypowe należy do okna pełniącego funkcję detalu ozdobnego. Urozmaica nie tylko wnętrze, ale także i elewację. Zdecydowanie się na okno nietypowe wymaga zatem zwrócenia uwagi na frontową odsłonę budynku jak i charakter jego wnętrza.
 

Okna niestandardowe
 

Grupa okien niestandardowych z pewnością nie odnosi się wyłącznie do okien łukowych. Oprócz nich montuje się również choćby okna okrągłe. Trzeba jednak podkreślić, że okna łukowe są naczelnymi przedstawicielami okien niestandardowych.

Zainteresowanie falistymi kształtami w znacznej mierze przyczyniło się do wzrostu zainteresowania oknami łukowymi. Ich funkcja sprowadza się zatem do roli artystycznego akcentu w nowoczesnych wnętrzach. Zatem oprócz doświetlania pomieszczeń wręcz je uplastyczniają.

Niestandardowy charakter okien zachęca konsumentów, ponieważ poszukują oni unikalnych rozwiązań budowy, wykończenia jak i samego wyposażenia swoich domów. Podążając w tą stronę z pewnością można identyfikować okna łukowe jako okna szczególne, dające wnętrzu zaskakująco dużo.


Okno łukowe w kuchni

Okno łukowe w kuchni

Charakterystyka montażu okien łukowych
 

Zazwyczaj wybieranymi oknami łukowymi są okna drewniane. Pomimo swojej stosunkowo wysokiej ceny cieszą się popularnością. Oprócz materiału, z którego wykonuje się okna zwraca się także uwagę na montaż. Okna standardowe są znacznie bardziej korzystne pod względem montażowym.

Kłopoty montażowe dotyczą najczęściej okien, których łukowy kształt jest ćwiartką koła. Stąd znacznie mniej problemów występuje w przypadku okien łukowych uchylnych. Jeżeli okno jest uchylne nie powstaje niedogodność w kontakcie z nadprożem. Dlatego też tak ważny jest nie tylko kształt okna, ale także prawidłowy jego montaż.

Powyższe trudności można wyeliminować. Producenci bardzo często oferują okna łukowe, których zawiasy nie są wykonane jak w oknach standardowych. Okna łukowe mogą mieć wykonane zawiasy na słupku. Jednak takie rozwiązanie pomimo braku trudności nie cieszy się sporą popularnością. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz