Okna łukowe - dekoracyjne i oryginalne

Jesteś tutaj:

Okna łukowe - dekoracyjne i oryginalne

3,4/5 (29 ocen)

Wymiarowanie łuku
 

Oprócz problemów związanych z pracami montażowymi bardzo często pojawiają się problemy z prawidłowym zwymiarowaniem. Ze względu na to, że okno łukowe jest oknem nietypowym, nie zawsze wykonanie pomiaru w praktyce jest czynnością nieskomplikowaną.

Najczęściej wątpliwości mogą dotyczyć okien o kształcie elipsy. Zazwyczaj producenci proszą o odwzorowanie kształtu i przesłanie go do firmy. Jednak nie zawsze potrzebny jest szablon. W przypadku półokręgów mierzy się średnicę wewnętrzną i odejmuje od niej około 5 mm.

Okno łukowe

Okno łukowe

Aranżacja
 

Niestety w wielu przypadkach aranżacja odbiera oknu łukowemu jego walorów. Zatem wątpliwości pojawiają się także i w tym etapie. Pomimo tego trzeba zaznaczyć, że zastosowanie odpowiednich karniszy czy zasłon daje zdumiewający efekt. Końcowy efekt aranżacji okna łukowego niewątpliwie przykuwa uwagę.

Dla okien łukowych montuje się zarówno karnisze jak i listwy czy szyny. Zastosowane karnisze mają oczywiście kształt łuku. W ostatnim czasie do najbardziej popularnych karniszy należą karnisze ze stali nierdzewnej. Kształt karnisza można w związku z tym odpowiednio dopasować do kształtu łuku.

W zakresie materiałowym nieco inaczej wygląda to dla listew. Te zaś najczęściej kupuje się jako aluminiowe lub wykonane z PCV.

Doskonale dla okien łukowych sprawdzają się zasłony. Troska o okno łukowe jest niezwykle ważna. Przekonują się o tym chociażby restauracje, które zarówno jedzeniem jak i wystrojem zjednują sobie sympatię klientów. Właściwa, dopasowana do wnętrza aranżacja okien łukowych w restauracjach również przyczynia się do tego.


Ceny
 

Barierą dla wielu jest z pewnością cena. Okna niestandardowe, a pośród nich okna łukowe charakteryzują się wysokimi cenami. Wpływ na cenę wywiera podobnie jak dla okien standardowych materiał czy wielkość okna, ale także charakter łuku (półkole, elipsa).

Ceny okien łukowych zaczynają się od około 600 zł. Trzeba pamiętać, ze w przypadku okien łukowych nie montuje się rolet zewnętrznych.

Czy okna łukowe są warte swojej ceny? Tak jeżeli cel, który sobie postawisz odnosi się do unikatowego charakteru wnętrza. Jeżeli jednak zależy Ci na spokojnym montażu jak i niekłopotliwej aranżacji okna to wybierz okna typowe.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz