Karnisze ścienne i sufitowe - rodzaje i dobór

Jesteś tutaj:

Karnisze ścienne i sufitowe - rodzaje i dobór

3,2/5 (48 ocen)

Udekorowanie okna to niezwykle ważna kwestia poruszana podczas aranżacji wnętrz. Chodzi tutaj o kilka aspektów. Z pewnością podstawą są w tym przypadku firany. Jednak, aby mogły się one estetycznie prezentować, niezbędne będzie zadbanie o karnisze, które przyczynią się do wyeksponowania okna. Dzięki nim nie tylko swobodnie zawiesimy firanę, ale i nadamy jej pożądanego kształtu, formy.


Ściana czy sufit?


Chociaż firanom poświęcamy znacznie więcej uwagi, nie powinniśmy bagatelizować zagadnień związanych z karniszami. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, aby firana mogła prezentować się zgodnie z przyjętym wzorcem. Warto zatem wcześniej wybrać karnisz, który umożliwi oryginalną odsłonę naszego okna, a równocześnie nie będzie elementem szpecącym górnych jego partii.

Podążając tym krokiem z pewnością mamy możliwość dokonania wyboru w tym zakresie. Pierwszą decyzją, którą należy podjąć jest zadecydowanie, gdzie będzie zamontowany karnisz. Istnieją tutaj dwie możliwości – ściana lub sufit.

Karnisze ścienne montowane są bezpośrednio w ścianie nad otworem okiennym i stanowią dogodne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Z tego powodu cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej wykonywane są jako drążkowe z kółkami, dzięki którym przesuwana jest firana. Należy jednak zaznaczyć, że ten typ konstrukcji pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku karniszy montowanych do sufitu. I chociaż wielu z nas wydają się one przeżytkiem, z pewnością nie są nim. Wykonywane przede wszystkim jako szynowe są w pełni funkcjonalne i umożliwiają łatwy przesuw firan czy zasłon na długości karnisza. W zależności od ilości zastosowanych wsporników uzyskać można różną liczbę szyn. Dzięki temu często rozdziela się szyny przeznaczone dla zasłon i szyny przeznaczone dla firan. Oczywiście funkcjonalność tego typu karniszy szynowych to również możliwość ich montażu jako karniszy ściennych.

Karnisz drewniany

Karnisz drewniany

Karnisze drewniane


Ze względu na naturalny wygląd znakomicie nadają wnętrzom ekologicznego charakteru. W tym przypadku wykorzystuje się najczęściej drewno dębowe lub sosnowe. Popularna jest także olcha. Karnisze drewniane są pokrywane różnego rodzaju lakierami (matowe, satynowe, błyszczące), które tworzą warstwę ochronną. Doskonale komponują się z drewnianymi oknami, tworząc „okienną całość”.


Karnisze plastikowe


Idealnym odpowiednikiem dla okien plastikowych są karnisze wykonywane z PCV. Łatwo utrzymać je w czystości. Wbrew pozorom wcale nie muszą oznaczać widocznych białych listew. Często w celu imitacji naturalnego drewna wykorzystuje się listwy maskujące. Przykładem są mahoniowe lub dębowe listwy wykonane z PCV (o wysokości zazwyczaj 5 cm). Maskują one białą szynę i chronią przed zabrudzeniami. Karnisze plastikowe są bez wątpienia najtańszą alternatywą dla naszych domów. Jednak nie oznaczają rozwiązania tandetnego i nie mającego swoich zwolenników.

Karnisze dekoracyjne

Karnisze dekoracyjne

Karnisze metalowe


Pośród szeregu materiałów, z których wykonywane są karnisze sufitowe, szczególne miejsce zajmują karnisze metalowe. W ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością ze względu na ich walory użytkowe i estetyczne. Możliwość ich długiego okresu eksploatacji wynika przede wszystkim z powłok, jakimi pokrywany jest metal. Chodzi tutaj zarówno o powłoki galwaniczne jak i warstwy lakieru, które zabezpieczają metal przed uszkodzeniami i korozją. Nie są podatne na ścieranie, dzięki czemu nieustannie ozdabiają nasze okna. Ze względu na stabilną i wytrzymałą na obciążenia konstrukcję umożliwiają zawieszenie lekkich firan oraz ciężkich zasłon. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz