Karnisze ścienne i sufitowe - rodzaje i dobór

Jesteś tutaj:

Karnisze ścienne i sufitowe - rodzaje i dobór

3,1/5 (39 ocen)

W celu dopasowania produkcji do panujących trendów i wymagań klientów, karnisze metalowe to szereg możliwości. Metal nie musi być gładki, można skorzystać z rozwiązań wykorzystujących metal prążkowy. Ponadto ciekawym pomysłem jest również łączenie metalu z innymi materiałami. Przykładowo chodzi tutaj o łączenie metalu z drewnem. Współpraca tego typu materiałów to stworzenie modnego i niepowtarzalnego stylu.

Karnisze nowoczesne

Karnisze nowoczesne

Parametry techniczne


Z pewnością najważniejszym parametrem dotyczącym karnisza sufitowego jest jego długość. W zależności od producenta spotykamy różne standardowe długości karniszy. Istnieje także możliwość wykonania karnisza na wymiar, czyli w pełni zsynchronizowanego z nietypowym wymiarem okna. Najczęściej długość karnisza wynosi od 1,2 m do 5,0 m.


Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest wspornik sufitowy. Dzięki przytwierdzeniu do sufitu utrzymuje on rurkę lub listwę. Konstrukcja wspornika wynika z materiału, z którego został wykonany karnisz oraz przyszłego obciążenia. Zaś sam rozstaw wsporników wynika z długości karnisza. Zazwyczaj na długości rozmieszczone są dwa wsporniki. Jednak jeżeli długość jest większa od 2,0 m należy zastosować dodatkowy łącznik, w środku rozpiętości. Standardowe długości samych wsporników wynoszą w większości przypadków 11cm, 16 cm i 21 cm.

W związku z powyższymi wymiarami i parametrami technicznymi istotne jest wcześniejsze zwymiarowanie miejsca, w którym w przyszłości będzie znajdował się karnisz.

Kupno karnisza sufitowego z pewnością nie może być przypadkowym wyborem. Przemyślana decyzja to inwestycja w późniejszy komfort użytkowy i wizualny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz