Prawidłowy montaż karniszy

Jesteś tutaj:

Prawidłowy montaż karniszy

3,6/5 (120 ocen)

Chociaż montaż karniszy nie należy do trudnych zadań, warto przybliżyć sobie podstawowe zasady przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dzięki temu bez problemów dokonamy montażu i ukarzemy okno w oryginalnej, estetycznej odsłonie. Prawidłowo zamontowany karnisz to podstawa w kształtowaniu okiennej przestrzeni. Warto zatem zadbać o precyzję.


Uzależniony od konstrukcji


Decyzja o rodzaju karnisza bezpośrednio wpływa na kształt i charakter późniejszych prac montażowych. W związku z tym należy zapoznać się z możliwościami, które oferuje nam rynek materiałów wykończeniowych. Podjęcie kroków w tym kierunku zaprowadzi nas do czterech podstawowych rodzajów karniszy, które przedstawiamy poniżej:

rurowe – jak sama nazwa wskazuje podstawowym elementem jest tutaj rura, której średnica dostosowana jest do przyszłych obciążeń ( najczęściej 10÷30 cm). Jeżeli decydujemy się na zasłony to podstawowym elementem będą dwie rurki.

szynowe – główną częścią składową jest szyna przytwierdzana do sufitu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest optyczne zwiększenie wysokości pomieszczenia.

linowe – metalowe liny przeznaczone są głównie do zawieszenia lekkich tkanin. Liny mogą być przytwierdzane do ściany bądź sufitu.

apartamentowe – najbardziej luksusowe rozwiązanie, zbliżone do szynowego. Metalowe prowadnice montuje się do ściany lub sufitu. Karnisze apartamentowe są znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu od karniszy szynowych.

Montaż karnisza sufitowego

Niezbędne narzędzia


Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem karniszy niezwykle ważną kwestią jest wcześniejsze zadbanie o narzędzia. Uprzednie ich skompletowanie z pewnością nie przysporzy nam sporo trudu, a pozwoli uniknąć komplikacji i nerwów podczas montażu.

W związku z tym, że prace nie będą skomplikowane, podobnie będzie z charakterem potrzebnych do montażu narzędzi.
Wobec tego niezbędna będzie miarka, którą wykorzystamy podczas wstępnego wymiarowania. Dalej wiertarka – wykonanie potrzebnych otworów oraz poziomica. Trzeba również wyposażyć się w piłę lub tzw. skrzynkę uciosową, dzięki której możliwe będzie ewentualne skrócenie długości karnisza. W przypadku montażu karnisza do sufitu należy do podstawowego sprzętu dodać także kątownik. Zapewni on precyzyjny i dokładny montaż karnisza do sufitu.

Istotnymi elementami montażowymi są ponadto różnego rodzaju kołki i wkręty. Ich konstrukcja i materiał, z których są wykonane powinny być w pełni dostosowane do materiałów, w których będą mocowane. Chodzi tutaj o materiały, z jakich wykonana jest ściana lub sufit. Pojawia się zatem zróżnicowanie kołków i wkrętów. Dostosowanie tego typu elementów składowych do pustaków lub pełnych bloczków z betonu komórkowego decyduje o trwałości połączenia karnisz – ściana lub karnisz – sufit, dlatego kołki i wkręty są tak ważne. Nie można ich zatem pominąć w tym temacie.


Przed montażem


Bezpośrednim krokiem przedmontażowym jest zwymiarowanie. Wykorzystując część narzędzi wymienionych powyżej przeprowadza się prace pomiarowe. Jeżeli w tym etapie popełni się błąd z pewnością będzie on odczuwalny nie tylko podczas montażu, ale i późniejszej eksploatacji. Pożądane zatem jest dokładne i przemyślane zwymiarowanie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz