Prawidłowy montaż karniszy

Jesteś tutaj:

Prawidłowy montaż karniszy

3,6/5 (120 ocen)
Praktyczne wskazówki wymiarowe

Długość karnisza z pewnością nie ogranicza się tylko i wyłącznie do długości okna. Należy długość karnisza zwiększyć o około 40 cm. Ponadto odległość karnisza od okna na wysokości powinna wynosić około 5 cm. Jeżeli zaś chodzi o odległość od ściany nie powinna być ona mniejsza niż 10 cm. Warto zastosować tego typu wskazówki, gdyż umożliwi to zachowanie komfortu podczas użytkowania zarówno okien jak i firan czy zasłon.

Karnisz ścienny


Właściwy montaż


Przystępując wreszcie do prac montażowych niezwykle ważne jest umiejscowienie karnisza. To bowiem może przyczynić się do ułatwienia lub utrudnienia prac. Prace montażowe w zależności od umiejscowienia karnisza zestawiamy w tabeli.

Tabela przedstawiająca rodzaj montażu karnisza
 

Miejsce montażu karnisza

Charakterystyka

Do ściany

Podstawą jest wyznaczenie linii poziomej. Następnie należy wyznaczyć miejsce montażu wsporników. Ostatnim etapem jest dokręcenie wsporników i założenie karniszy.

Do sufitu

Podczas montażu karniszy do sufitu zaleca się wykorzystać kątowniki. Umożliwią one precyzyjne wyznaczenie miejsca montażu wsporników.

Rozporowo (pomiędzy dwoma ścianami)

Podobnie jak w powyższych przypadkach najważniejsze jest wyznaczenie miejsca montażu wsporników i zamontowanie w otworze rury.

 

Wymienione powyżej prace nie ograniczają się tylko do karniszy rurowych. Podobnie wyglądają one w przypadku karniszy linkowych, które również wymagają montażu wsporników. Różnicę stanowi tutaj tylko założenie metalowej linki.

Karnisze szynowe montowane są wyłącznie do sufitu, a prace nie przysparzają większych trudności. Można zatem śmiało podjąć je samemu, dostosowując się do instrukcji producentów. Montaż nie wymaga zatem sprowadzania ekipy fachowców.

Zamontowanie karniszy nie będzie problemem, jeżeli do montażu podejdziemy w sposób dokładny i wnikliwy. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach i wykorzystać je podczas prac we własnym domu. Przecież zależy nam na tym, aby nasz dom był nie tylko funkcjonalny, ale i eksponujący kunszt podjętych prac.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz