Tynki dekoracyjne - efektowna ozdoba ścian

Jesteś tutaj:

Tynki dekoracyjne - efektowna ozdoba ścian

3,2/5 (42 ocen)

Tynki dekoracyjne stanowią niezwykle popularną ozdobę naszych ścian czy sufitów. Szeroka gama kolorów i imitacji sprawia, że wnętrza nabierają zupełnie nowego charakteru. Nie trzeba zatem inwestować w dodatkowe ozdoby ścian, ponieważ tynki dekoracyjne są wystarczającym upiększeniem.

Wykończenie wnętrz z pewnością nie ogranicza się do jednego, typowego rozwiązania. Wynika to z naszego nieustannego dążenia do oryginalności. Odpowiedzią producentów na tak szerokie zainteresowanie jest spora oferta różnorodnych możliwości. Najbardziej popularne tynki dekoracyjne przedstawiamy poniżej.


NATURALNY – BAWEŁNIANY


Tego typu tynk jest naturalnym rozwiązaniem, w skład którego wchodzą włókna bawełny, spoiwo oraz dodatki kolorystyczne. Nadaje się do stosowania zarówno do ścian jak i sufitów. Prezentuje się doskonale, dzięki naturalnej powłoce o wyraźnej strukturze. Ściana wygląda efektownie i estetycznie, ponieważ powstaje wrażenie pokrycia tkaniną. Tynk bawełniany pochodzi z Japonii i stanowi wygodną alternatywę dla nierównych ścian. Ponadto nie zawiera toksyn i równocześnie stabilizuje wilgotność pomieszczeń. Dzięki temu tworzy on przyjemny dla użytkowników mikroklimat wnętrz.

Nakładanie takiego tynku odbywa się przy użyciu wałka lub pistoletu natryskowego. Jest nie tylko łatwy w czyszczeniu, ale i naprawie. Ponadto można w szybki sposób zmienić jego kolor poprzez zastosowanie kolorowych farb emulsyjnych. Trudności nie pojawiają się nawet podczas jego usuwania. Wystarczy tylko nasączyć ścianę wodą, odczekać dwie godziny i zdrapać.


STIUK KLASYCZNY I WENECKI


Jest to tzw. antyczna technika tynkowania. W tym przypadku wykorzystuje się masy zawierające spoiwa akrylowe oraz mączkę akrylową. Stiuk to tynk, który imituje płyty marmurowe. W zależności od techniki wykonania mogą być one satynowe lub błyszczące. Popularność zyskują także stiuki polerowane.

Stiuki odbijają światło, dzięki czemu doskonale komponują się z wnętrzami, uatrakcyjniając je. Mogą być zastosowane nawet w kuchniach i łazienkach, czyli pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Jednak wymaga to wcześniejszego, odpowiedniego zabezpieczenia. Stiuki tworzone są najczęściej poprzez nakładanie trzech warstw tynku.

Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny

TRAWERTYN


Tynk może występować jako drobnoziarnisty lub gruboziarnisty w zależności od wielkości występujących w masie ziaren. Tworzą go spoiwa wapienne i pył marmurowy. Nazwa tynku pochodzi od uzyskanego efektu końcowego, którym jest imitacja trawertynu.

Pierwsza i druga warstwa tynku nakładane są na gładko. Natomiast na trzeciej warstwie tworzy się tzw. ubytki i wżery przy użyciu szpachelki. Istotą kwestią jest również nakładanie lakieru. To właśnie lakier wywiera bezpośredni wpływ na widoczność i wielkość powstałych wydrapań, wżerów. Tego typu tynk imitujący kamień można barwić w zależności od własnych upodobań. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz