Tynki dekoracyjne - efektowna ozdoba ścian

Jesteś tutaj:

Tynki dekoracyjne - efektowna ozdoba ścian

3,2/5 (40 ocen)

TERRASTONE


Właściwości tynku typu TERRASTONE wynikają z jego składu mineralnego. Żywice naturalne powodują, że jest on jednocześnie naturalny i elastyczny. Może być śmiało zastosowany w pomieszczeniach wilgotnych i nie tylko. Doskonale absorbuje  wilgoć z powietrza lub oddaje ją z powrotem. Dostosowuje się zatem do warunków wilgotnościowych i temperaturowych w pomieszczeniu. Te właściwości sprawiają, że zapobiega tworzeniu się na ścianach pleśni i grzybów.

W tym przypadku przeprowadza się jednowarstwowe lub kilkuwarstwowe lazurowanie. Proces lazurowania polega na nanoszeniu w krótkim czasie warstw lazury pigmentowej na ściany. Zazwyczaj prace przeprowadzane są przez kilku malarzy. Niewykluczone jest również stosowanie dodatkowych technik wykończeniowych.

Efektowny tynk wewnętrzny

Efektowny tynk wewnętrzny

TYNK STRUKTURALNY RELIEF


Tynki strukturalne są szczególną odmianą tynków dekoracyjnych. Mogą występować jako drobnoziarniste lub gruboziarniste w zależności od tworzonej struktury. Ozdobny relief wykonuje się przy użyciu szpachelki, gąbki, wałka czy specjalnych szablonów.

Technika wykonania uzależniona jest zatem od kreatywności wykonawcy. Niezwykle ważna jest tutaj sama warstwa dekoracyjna. Można wykorzystać  tutaj wosk, brokaty czy satynowe i perłowe bejce. Tynk strukturalny typu RELIEF powinien być dostosowany do przeznaczenia pomieszczenia, dzięki temu powstanie unikalna i równocześnie funkcjonalna aranżacja wnętrza.


Ciekawą i warta uwagi alternatywą są tutaj tapety natryskowe, wykonywane po rozcieńczeniu tynku z wodą. Nadają się one zarówno dla ścian jak i sufitów. Wymagają jednak określonych umiejętności, nabytych przez fachowców.

Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny

BETON DEKORACYJNY


W chwili obecnej bardzo często szukamy rozwiązań, które będą imitowały niewykończone powierzchnie ścian i sufitów. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyroby ceramiczne i betonowe. W związku z tym na rynku pojawił się tynk doskonale odzwierciedlający płyty betonowe.

Jest to surowy, barwny tynk mineralny, który może być wykorzystany nawet jako pokrycie płyt kartonowo-gipsowych. W zależności od ilości nakładanych warstw tworzone są różne powierzchnie. Jedna warstwa umożliwia stworzenie matowej powierzchni z ubytkami. Inaczej wygląda to w przypadku dwóch warstw – gładka powierzchnia matowa lub satynowa.

Polakierowanie tego rodzaju tynku powoduje umiarkowane pochłanianie wody przez beton dekoracyjny.  
Ciekawym powiązaniem są tutaj również farby betonowe, które zawierają spoiwa mineralne i po nałożeniu na ścianę przypominają beton wraz z przebarwieniami i ubytkami.

Technik zdobienia ścian jest zatem wiele. Warto zainwestować w wysoką jakość materiałów i fachowe wykonanie. A wtedy tynk dekoracyjny będzie się prezentował zgodnie ze swoją nazwą.
 

Koniecznie zobacz