Gładź gipsowa

Jesteś tutaj:

Gładź gipsowa

3,5/5 (8 ocen)

Kto z nas nie marzy o gładkich ścianach? Estetyczne wykończenie ścian to dla wielu z nas jeden z głównych czynników decydujących o atrakcyjności wnętrza. Dlatego też w dobie chropowatych uroków często z sentymentem spoglądamy w stronę idealnie gładkich powierzchni.


Główny składnik


Z pewnością przyglądając się dostępnym gładziom gipsowym można stwierdzić, że gładź gładzi nie równa. Przyczyniają się do tego zróżnicowane ceny, dodatki, ale nie tylko. Podstawowym czynnikiem różnicującym gładzie gipsowe jest właśnie ich główny składnik, czyli gips.

Wyróżniamy zatem dwa podstawowe rodzaje gipsu wykorzystywanego do produkcji gładzi gipsowych:

Gips naturalny – już sama nazwa wskazuje, że otrzymuje się go ze składowisk naturalnych. Podążając tym krokiem, jego produkcja opiera się na dostarczeniu naturalnego surowca do młynów, prażarek, a następnie silosów.

Gips syntetyczny – otrzymuje się go z produktów odpadowych. Przykładem może być produkcja energii elektrycznej. Produkty poddawane są obróbce, której skutkiem jest powstanie tradycyjnego spoiwa gipsowego.

Składniki gładzi gipsowej i jej produkcja przyczyniają się do powstania zróżnicowanych pod wieloma względami produktów. Gładź gipsowa, której składnikiem jest gips syntetyczny wykazuje znacznie szybsze wiązanie i lepsze właściwości wytrzymałościowe w porównaniu z gładzią zawierającą w swoim składzie gips naturalny. Nie można jednak zapominać, że gips naturalny zapewnia znacznie bielszy kolor gładzi gipsowej.

Gładź gipsowa na ścianie


Tynk gipsowy czy gładź gipsowa?


Istotną kwestią z zakresu wyrobów gipsowych jest także ich umiejętne nazewnictwo. Niestety często zdarza się, że mylimy wyroby, a następnie odczuwamy skutek niewłaściwego ich wykorzystania. Chodzi tutaj oczywiście o tynki gipsowe i gładzie gipsowe. Należy pamiętać, że te dwa poszczególne wyroby nie mogą być identyfikowane jako jeden i ten sam.

Najprościej zasadniczą różnicę można omówić na praktycznym wykorzystaniu tynków i gładzi, a dokładniej ujmując na funkcjach, które muszą spełniać.

Tynki mają na celu przede wszystkim ochronę ścian lub tworzenie tzw. warstwy podkładowej. Gładź natomiast jest materiałem typowo wykończeniowym. Wykorzystuje się ją jako wykończenie ścian i sufitów – tworzone są gładkie i estetyczne powierzchnie. Należy jednak pamiętać, że gładź gipsowa to nie tylko tego typu wykorzystanie. Popularne jest również łączenie płyt gipsowo-kartonowych przy użyciu gładzi gipsowej, a także zamaskowanie widocznych na ścianach czy sufitach niedoskonałości (ubytki, pęknięcia). Wielkość ubytków decyduje o tym, czy wystarczy nam zastosowanie gładzi gipsowej, czy będziemy potrzebowali gipsu szpachlowego.


Cechy gładzi gipsowej


Możliwe zastosowanie gładzi gipsowej jest wynikiem właściwości, które nałożona w określonym miejscu zaprawa będzie reprezentowała. Niewątpliwymi zaletami gładzi gipsowej będzie jej duża elastyczność oraz przyczepność. Ponadto aplikowanie jest stosunkowo proste. Należy jednak pamiętać, że maksymalna grubość warstwy powinna wynosić 3 mm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz