Płyty gipsowo-kartonowe

Jesteś tutaj:

Płyty gipsowo-kartonowe

3/5 (3 ocen)

Dlaczego płyty gipsowo-kartonowe cieszą się tak sporą popularnością? Czy ich wykorzystanie ogranicza się wyłącznie do wykończenia ścian i sufitów? Jakie płyty wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Zainteresowanie płytami gk


Płyty gipsowo-kartonowe, zwane płytami gk, są wartym uwagi materiałem. Dlaczego? Wynika to głównie z ich szerokiego wykorzystania, zarówno w przypadku wykańczania wnętrz świeżo wybudowanego domu, przebudowy czy remontu.

Płyty gk są bowiem użytecznymi i bardzo popularnymi płytami, które mogą znacząco przyczynić się do podwyższenia walorów funkcjonalnych i wizualnych pomieszczeń. Znajdują zastosowanie zarówno przy wykańczaniu ścian w pomieszczeniach takich jak: salon czy sypialnia, ale i w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest znacznie wyższy – kuchnie i łazienki.


Rodzaje


Głównym czynnikiem decydującym o zróżnicowaniu płyt gk jest ich przyszłe przeznaczenie oraz sposób montażu. W związku z tym wyróżniamy cztery podstawowe typy płyt.

Płyty standardowe (GKB)

Płyty typu GKB stanowią najpopularniejszy typ płyt gk. Ich grubości mogą wynosić 9,5 mm oraz 12,5 mm. Wymiary płyt natomiast ograniczają się do trzech podstawowych wersji: 120 cm x 200 cm, 120 cm x 260 cm i 120 cm x 300 cm. Waga płyt standardowych wynosi zazwyczaj około 9 kg/m2.

Płyty standardowe cieszą się sporym zainteresowaniem w przypadku wykonywania okładzin ścian i sufitów w pomieszczeniach, których wilgotność względna powietrza musi być mniejsza od 70%.

Cena płyty GKB jest oczywiście uzależniona od wymiarów płyty oraz  producenta. Jednak zazwyczaj wynosi ona około 20 zł/szt.


Płyty impregnowane (GKBI)

Płyty impregnowane są swoistego rodzaju odmianą płyt standardowych. Ich grubość wynosi 12,5 mm. Jak sama nazwa wskazuje są one zaimpregnowane za pomocą środków, które redukują wchłanianie przez płytę wilgoci.

Dzięki impregnacji płyty GKBI można zastosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki. Graniczną wilgotnością względną powietrza jest 85%.W związku z impregnacją automatycznie cena płyt GKBI jest nieco wyższa od płyt GKB. Płyta impregnowana o wymiarach 120 cm x 300 cm to koszt rzędu 35 zł/szt.

Płyty ogniochronne (GKF)

Płyty GKF wykazują zwiększoną odporność na ogień, ponieważ zawierają włókno szklane. Mają grubość równą 12,5 mm i ważą około 13 kg. Stosuje się je powszechnie jako okładziny ścian i sufitów, których montaż wymaga zastosowania metalowego stelażu.

Cena płyty ogniochronnej wynosi około 30 zł/szt.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Płyty ogniochronne impregnowane (GKFI)

Podobnie jak w przypadku płyt standardowych tak i tutaj występuje rozwiązanie impregnowane. Grubość płyt i ich wymiary są identyczne jak  dla płyt ogniochronnych GKF. Co zatem je wyróżnia? Oprócz włókna szklanego istotny jest także zastosowany środek hydrofobizujący wodę. Włókno szklane oraz środek hydrofobizujący wodę przyczyniają się do tego, że płyty mogą być śmiało wykorzystane w przypadku ścian nośnych. Najczęściej płyty GKFI wykorzystuje się w wykańczaniu łazienek na poddaszu.

Ceny płyt GKFI są najwyższe i wynoszą około 40 zł/szt. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz