Płyty gipsowo-kartonowe

Jesteś tutaj:

Płyty gipsowo-kartonowe

3/5 (3 ocen)

Montaż


Należy zapamiętać, że rodzaj plyty gk, jej przeznaczenie znacząco wpływają na zakres prac montażowych. I pomimo, że uchodzą one za stosunkowo proste nie można pominąć podstawowych ich składowych.

Wykończenie ścian

Wykończenie ścian za pomocą płyt gipsowo-kartonowych stanowi jedno z podstawowych rozwiązań. Wyróżniamy tutaj mocowanie przy użyciu kleju gipsowego oraz mocowanie przez przykręcanie. Trzeba pamiętać, że druga opcja wymaga wcześniejszej troski o stalową konstrukcję, którą stanowi stelaż.

Ściany działowe

Płyty gk to nie tylko wykończenie ścian, ale także ich wykonanie. Chodzi tutaj oczywiście o wykonanie ścian działowych, a nie konstrukcyjnych nośnych. Aby zapewnić  nośność ściany należy wykonać szkielet z metalowych profili, wypełnić go wełną mineralną o grubości do 10 cm, a następnie obudować go płytami gk.

Ważny aspekt w przypadku wykonywania ścian działowych stanowią spoiny pomiędzy płytami. Należy unikać ich (kolokwialnie ujmując) „widocznego efektu”. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie wymogów, które powinna spełniać ściana oraz o samą estetykę wykonania.

Uzupełnianie szczelin pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi

Sufity podwieszane i skosy na poddaszu

W obu przypadkach najczęściej wykorzystuje się stalowe ruszty. Wykonanie sufitów podwieszanych wiąże się bardzo często z wykonaniem połączeń ślizgowych. Dzięki nim unikniemy niekontrolowanego powstawania niebezpiecznych i nieestetycznych rys.

Skosy na poddaszu mogą zostać obudowane płytami gk tuż po wykonaniu ocieplenia. Niezwykle ważne jest precyzyjne wypoziomowanie metalowego rusztu i jego zamocowanie za pomocą uchwytów lub wieszaków. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na spoinowanie wewnętrznych narożników.

Płyty gipsowo-kartonowe są i z pewnością  będą popularnym materiałem. Dzięki właściwościom, które reprezentują oraz nieustannym pracom mającym na celu polepszenie tych właściwości wypierają inne materiały budowlane.


Koniecznie zobacz