Jak urządzić salon w bloku?

Jesteś tutaj:

Jak urządzić salon w bloku?

3,7/5 (46 ocen)

Zazwyczaj mała powierzchnia salonu w bloku dyktuje określony sposób urządzania pomieszczenia. Sztuką nie jest zatem oryginalna aranżacja dużych przestrzeni, ponieważ znacznie więcej wyczucia dobrego smaku wymusza kształtowanie przestrzeni pokoju dziennego w bloku. Jak poradzić sobie z wystrojem niewielkiego salonu? Czy istnieją wskazówki, którymi powinniśmy się kierować?


Z aneksem kuchennym?


Z pewnością urządzenie salonu w bloku stanowi nie lada wyzwanie. Wynika to przede wszystkim z funkcji, które musi spełniać on po wykończeniu i umeblowaniu. Tradycyjny salon w bloku jest samoistniejącym pokojem dziennym. Jednak w  wielu przypadkach jego niewielka powierzchnia znacznie ogranicza możliwość swobodnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Oprócz tego maleńki stolik w kuchni nie pozwoli na wspólne przygotowanie posiłków.

Z tych właśnie względów, nie dysponując typową jadalnią, coraz częściej pada decyzja o połączeniu salonu z aneksem kuchennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko powiększa się przestrzeń salonu, ale i samej kuchni, odsłaniając ją w świetle wygodnego i komfortowego pomieszczenia. Bardzo często elementem łączącym kuchnię z salonem jest barek – to właśnie on zastępuje tradycyjną jadalnię i pozwala na rodzinne ucztowanie.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że powyższe połączenie niesie za sobą nie tylko zalety, ale także i wady. Zapachy, aromaty i hałas to jedne z najczęściej wymienianych przyczyn rezygnacji z otwartej kuchni. Należy zatem przed aranżowaniem salonu w połączeniu z aneksem kuchennym o tym pamiętać.

Długi i wąski salon

Długi i wąski salonWykończenie wnętrza


Przede wszystkim umiar – to jedna z naczelnych zasad dominujących podczas kształtowania niewielkich przestrzeni. Nie pojawiają się zatem ograniczenia dotyczące doboru koloru ścian czy podłóg. W przypadku ścian jasne kolory z pewnością powiększą wnętrze, nadając mu lekkości i przestronności. Intensywne barwy są propozycją dla tych, którym zależy przede wszystkim na zachowaniu przytulności pokoju dziennego.

Nowoczesne salony w blokach charakteryzują się głównie jednolitą podłogą. Za dominujące można uznać podłogi drewniane, a także drewnopodobne takie jak panele laminowane. Dzisiaj szczególną popularnością cieszą się oczywiście egzotyczne gatunki drewna. Poza tym w salonach spotyka się także jasne ceramiczne polerowane płyty, które optycznie powiększają wnętrze przy równoczesnym nadaniu mu eleganckiego stylu.

W przypadku połączenia salonu z aneksem kuchennym najlepsze efekty uzyskuje się poprzez położenie identycznego rodzaju materiału podłogowego, scalającego kuchnię i salon w jedną całość.

Meble w salonie

Meble w salonie


Wyposażenie


Jeżeli chodzi o salon to oczywiście jego podstawowym wyposażeniem będzie kanapa. Bardzo często salon w bloku pełni także rolę sypialni. W związku z tym niezbędna okaże się oczywiście rozkładana sofa. Można również pomyśleć o narożniku. Pozwoli on na praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni.

Powszechne są zarówno obicia z tkanin jak i skór – podobnie jak w przypadku ścian tak i kanap nie można określić typowego koloru. Bardzo często kolor kanapy dobierany jest na zasadzie kontrastu z kolorem ściany. Salon w bloku to zazwyczaj postawienie na jeden kolor obicia sofy. Wnętrze zostanie urozmaicone dzięki dodatkom.

Nowoczesne ławy i stoliki kawowe należą również do wyposażenia, o którym trzeba pamiętać nawet w niewielkim pokoju dziennym. Niektórzy z mieszkających w blokach mogą pozwolić sobie także na część jadalnianą w salonie. Stosunkowo mały, prostokątny stół ze szklanym bądź drewnianym blatem to najchętniej wybierany mebel. W połączeniu z czterema krzesłami doskonale sprawdza się jako rozwiązanie przeznaczone specjalnie dla salonów w blokach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz