Meble w salonie - najczęstsze błędy popełniane w aranżacji pokoju (salonu)

Jesteś tutaj:

Meble w salonie - najczęstsze błędy popełniane w aranżacji pokoju (salonu)

3,7/5 (40 ocen)

Salon jest niejako wizytówką nas samych – naszych charakterów, pasji i umiejętności aranżacyjnych. Pomimo tego wielu popełnia błędy ustawiając meble tak, że reprezentacyjne pomieszczenie przestaje spełniać swoją rolę.


Błąd nr 1 – Niewygodna kanapa


Nie każdy salon ma taką samą powierzchnię. W związku z tym ustawienie kanapy na środku niewielkiego pomieszczenia z pewnością nie będzie zaliczane do praktycznych rozwiązań. Przyczyni się do powstania efektu zagraconego wnętrza. Zatem lepiej zdecydować się na ustawienie mebla pod ścianą, aby należycie spełniał swoją rolę.

Taki problem nie pojawi się w przypadku większych salonów, gdzie dodatkowy podział pomieszczenia jest wręcz wskazany. Wydzielenie stref na dużej powierzchni przyczyni się do powstania optycznego ładu, który będzie korzystnie wpływał na komfort przebywających w salonie domowników jak i gości. Jednak i przy takim rozwiązaniu łatwo o popełnienie błędów. Do najczęstszych należą: zakup zbyt dużej sofy bądź nie zwrócenie uwagi na tył mebla.


Błąd nr 2 – Niefunkcjonalny stół i ława


Salon nie jest zazwyczaj pomieszczeniem wyposażonym wyłącznie w kanapę czy fotele. Bardzo często uzupełnienie wyposażenia stanowi oczywiście stół z krzesłami. Włączenie jadalni  w salon wymaga wygospodarowania wolnej przestrzeni. Wygodę w czasie użytkowania stołu zapewni odległość około 60 cm od przegród. Jeżeli nie dysponujemy tą odległością nie powinniśmy decydować się na zestaw meblowy przeznaczony dla ośmiu osób. Znacznie lepiej sprawdzi się stół okrągły, a jego praktyczność będzie odczuwalna już podczas pierwszego użytkowania.

Każdy salon musi być wyposażony w ławę. Nie warto z niej rezygnować, gdyż przyjmowanie gości wyłącznie przy stole jadalnianym może ograniczyć kontakt z poszczególnymi osobami. Znajdująca się przed kanapą ława pozwoli również na przechowywanie licznych akcesoriów czy czasopism. Z tego względu bardzo chętnie do salonów wybierane są ławy wyposażone w szuflady czy dodatkowe półki.


Błąd nr 3 – Niepojemne szafy i komody


Nie każdy może pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z szafek w salonie. Wyeksponowanie w niewielkim mieszkaniu jedynie półek z pewnością nie będzie funkcjonale. Pozostałe pomieszczenia będą musiały pomieścić odzież znajdującą się dotychczas w pokoju dziennym.

W miarę możliwości najlepiej wykorzystać pod zabudowę dostępną wnękę, a komodę usytuować naprzeciwko kanapy. Postawienie na skrzyni zdjęć i ozdobienie ściany obrazem będzie korzystnie wpływało na mikroklimat wnętrza. Niestety nierzadko obrazy zastępuje się telewizorami, które obecnie determinują położenie poszczególnych mebli w salonie. I na niekorzyść reprezentacyjnym przestaje być pomieszczenie, a staje się nim urządzenie elektroniczne...
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz