Efektowne oświetlenie w salonie

Jesteś tutaj:

Efektowne oświetlenie w salonie

3,6/5 (16 ocen)

Chcemy Cię zainspirować, abyś wiedział jak nadać salonowi pożądanego designu. Pomiędzy wykończonymi ścianami, podłogami, wyposażeniem jest jeszcze jeden czynnik, który pomoże Ci wydobyć piękno salonu, a mianowicie oświetlenie.


Rola oświetlenia


Bez względu czy jest naturalne czy sztuczne jego funkcja jest nieoceniona. Dzięki niemu można optycznie powiększyć salon i podkreślić przestrzenne walory. Współpracujące z kolorami wnętrza oświetlenie interesuje zatem projektantów wnętrz, którzy chętnie udzielają odpowiedzi na szereg pytań związanych ze światłem w pomieszczeniach.

Szybkie tempo życia, konieczność pracy popołudniami przyczyniają się do tego, że nie jesteś w stanie korzystać wyłącznie z naturalnego oświetlenia. W dzisiejszych czasach coraz częściej oświetlenie naturalne jest uzupełnieniem światła sztucznego. W związku  z tym Twój salon wymaga praktycznego oświetlenia, dzięki któremu będziesz doskonale czuł się w nim rano jak i wieczorem.


Podział na strefy


Otwarta przestrzeń to podstawa dzisiejszych salonów. Salony są zatem połączeniem stref, które mają pełnić określone role. Ich role znacząco determinują rodzaj oświetlenia, na które powinieneś się zdecydować. Stąd też nie decyduj się wyłącznie na oświetlenie górne. Świadomie wyeksponuj te elementy wyposażenia, którym należy się dostęp do światła. Jak to zrobić? Przede wszystkim zwróć uwagę na wydzielone strefy.

Funkcjonalność nad stołem

Architekci projektując salony zazwyczaj łączą je z jadalniami. Stół skupia zatem członków rodziny podczas wspólnych posiłków – rano, przed pracą, podczas obiadu czy kolacji. Prawidłowe oświetlenie jest zatem niezbędne.

Oświetlenie stołu jest zatem celowe. Projektanci proponują w tym przypadku odniesie do tradycji, czyli światło górne. Jeżeli jedna lampa wisząca nie jest dla Ciebie wystarczająca to zainwestuj w dwie, a nawet trzy. Dzięki temu będziesz miał możliwość dostosowania natężenia światła do własnych potrzeb. Równocześnie pamiętaj, że małe stoły (np. przeznaczone dla czterech osób) nie powinny być zdominowane przez rząd małych lamp wiszących. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się jedna lub dwie oprawy wiszące o większych gabarytach.


Wypoczynek na sofie

Salon musi dać Ci możliwość wypoczynku. Dlatego jeżeli jesteś zmęczony po pracy niechętnie spoglądasz w stronę ogólnego światła górnego. Potrzebujesz zatem innego rodzaju oświetlenia.

W takim czasie najchętniej korzystasz ze stojących lamp podłogowych. Nie tylko masz możliwość skierowania światła w określoną stronę, ale i możliwość przeniesienia lampy, jeżeli zdecydujesz się na zmiany. Oprócz lamp stojących popularnością cieszą także kinkiety czy reflektory umieszczone w suficie. Salon w związku z tym, że łączy taką ilość funkcji, powinien zapewniać współpracę pomiędzy kilkoma źródłami światła.

Oświetlenie w salonie

Oświetlenie w salonie

Rozmieszczenie oświetlenia


Jeżeli dopiero jesteś w trakcie budowy domu lub w trakcie jego remontu to pomyśl o oświetleniu salonu. Konkretniej: zrób to przed momentem, kiedy ściany zostaną już wygładzone.

Światło ma współpracować z wyposażeniem. Zastanów się: gdzie będzie stał stół, a gdzie sofy? To w znacznym stopniu ułatwi Ci pracę z planowaniem punktów oświetleniowych. Z pewnością nie powinieneś tego rodzaju przemyśleń dokonywać po pomalowaniu ścian.

Jednak co zrobić, gdy wcześniejsze plany nie zostaną zrealizowane w praktyce? Można zdecydować się na porady dekoratorów wnętrz. Aczkolwiek nie każdego na nie stać. Można zatem poradzić się producentów oświetlenia. Oni z pewnością znajdą rozwiązanie korzystnie kształtujące zarówno Twój salon jak i budżet.

Oświetlenie sufitu podwieszanego w salonie

Oświetlenie sufitu podwieszanego w salonie

Jakie oświetlenie jest trendy?


Obecnie nikogo nie trzeba zbyt długo przekonywać jak ważne w codziennym życiu jest sztuczne światło. Wiedzą o tym producenci oraz konsumenci. Jaki rodzaj oświetlenia proponują producenci? Jakiego szukają klienci? czytaj dalej...

Koniecznie zobacz