Jak własnoręcznie zrobić abażur? Przedstawiamy ciekawe propozycje

Jesteś tutaj:

Jak własnoręcznie zrobić abażur? Przedstawiamy ciekawe propozycje

3,5/5 (126 ocen)

Nie zawsze sklepowe propozycje lamp odpowiadają naszym potrzebom. Dlaczego zatem nie pokusić się na samodzielne zaprojektowanie oświetlenia i własne wykonanie abażuru? Gdzie szukać inspiracji? Jakie materiały będą potrzebne? Jak zrobić abażur? Odpowiadamy poniżej.


Propozycja nr 1 – abażur papierowy


Lampy z papierową osłoną z pewnością nie należą do rozwiązań promowanych wyłącznie w zakresie samodzielnego wykonawstwa. Tego typu abażury są bowiem dostępne w wielu sklepach zaopatrujących domowe wnętrza w wyposażenie. Ich cena niekiedy znacznie odbiega od kosztów samego wyprodukowania. Z tego względu wielu z nas decyduje się na zakup tektury, papieru i niezależne wykonawstwo.

Papierowy abażur może przybierać różną formę, dzięki czemu jego zrobienie nie zawsze wymaga takiego samego nakładu finansowego czy czasowego. Warto wiedzieć, że o trwałości papierowej osłony będzie decydowała jakość zakupionego papieru. Nie może być on cienkim, zwykłym papierem, gdyż ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Równocześnie powinien przepuszczać światło. Najlepiej zakupić papier ryżowy, który pomimo niewielkiej grubości jest wytrzymały. Sprzedawany jest w arkuszach o różnych wymiarach. Dla przykładu: cena kolorowego, wzorzystego papieru ryżowego o wymiarach 50 x 70 cm wynosi około 25 zł.

Taki papier można przykleić na stary abażur nadając mu nowego blasku lub zdjąć zużyty materiał i obłożyć nowym metalowy stelaż. Niekiedy dodatkowo papier ozdabia się z wykorzystaniem specjalnych dziurkaczy. Pozwalają one na dodatkowe udekorowanie abażuru. Taka propozycja jest popularna w przypadku jednokolorowego papieru.

Białe abażury z papieru nie są wyłącznie ukłonem w stronę Dalekiego Wschodu, ale również w stronę stylu skandynawskiego. Zatem wszędzie tam, gdzie dominują stonowane kolory, naturalne materiały nie powinno zabraknąć lampy z taką osłoną.


Propozycja nr 2 – abażur z tapety


Nieco inną propozycją, aczkolwiek zbliżoną do papierowego rozwiązania jest wykonanie abażuru z tapety. Jako przykład może posłużyć tutaj zrobienie klosza w formie harmonijki. Przyda się tutaj tapeta, która być może pozostała po dawnym remoncie. Pasek powinien mieć długość około 150 cm, natomiast szerokość około 30 cm. Należy naszkicować na nim odcinki, z których składana będzie harmonijka – np. o szerokości 3 cm. Następnie przedziurkować powstałą harmonijkę i przełożyć sznurek, skleić. To chyba najprostsze rozwiązanie, z którym poradzi sobie nawet dziecko.


Propozycja nr 3 – abażur z siatki


W nowoczesnym mieszkaniu, a nawet w ogrodzie sprawdzi się abażur wykonany z metalowej siatki (cena za 1 m2 to około 5 zł). Należy ją uformować wg własnego pomysłu, a jej końce połączyć – np. zakańczając cienkim drutem. Następnie również przy pomocy drutu (ale mocniejszego) mocuje się w górnej części kabel z żarówką.

Forma abażuru sprowadza się najczęściej do wykonanie kuli bądź elipsy, ale można pomyśleć także o prostopadłościanie. Do uzyskania takiego kształtu przyda się stelaż wykonany z wytrzymałego drutu bądź grubszej tektury. Abażur można uzupełnić sztucznymi kwiatami lub przepleść kolorowymi sznurkami. Dzięki temu utraci on minimalistyczny charakter i zyska więcej barw. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz