Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje

Jesteś tutaj:

Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje

2,8/5 (68 ocen)

Sufity podwieszane, w aranżacjach wnętrz, spełniają kilka ważnych zadań. Jednym z nich jest możliwość zamontowania wyjątkowo atrakcyjnego oświetlenia pomieszczeń. Bardzo często wykorzystuje się wówczas światła punktowe, taśmy lub diody LED oraz inne nowoczesne rozwiązania. Zdolni i kreatywni projektanci wnętrz potrafią wyczarować prawdziwe cuda.

 
Typy oświetlenia w sufitach podwieszanych


Podwieszane sufity mają to do siebie, że tworzą niewidoczną przestrzeń, w której można rozprowadzić instalację elektryczną na dowolną liczbę sposobów. Kreatorzy wykorzystują je do aranżowania nieraz bardzo niekonwencjonalnych rozwiązań. Mają do wyboru różne warianty, poczynając od zwykłych świetlówek, przez katody, węże świetlne, halogeny, szklane neony, na taśmach i diodach LED kończąc. Daje im to nieograniczony wręcz potencjał, co zazwyczaj skutkuje bardzo efektownymi pomysłami.

Operują zresztą nie tylko wielkością, kształtem i poziomami sufitu czy rodzajem oświetlenia, ale również jego barwą, natężeniem, ukierunkowaniem. Mogą umieszczać je punktowo, jak i na specjalnych taśmach. Światło może mieć stały kolor i natężenia, ale również zmieniać się według ustawień i potrzeb jego właścicieli. Dobrze dobrane i zaprojektowane oświetlenie wnosi do pomieszczeń nową jakość, powiększa lub pomniejsza optycznie, nadaje odpowiedni nastrój, podkreśla wybrane obszary, a tuszuje inne. Staje się, jak widać, dynamicznym elementem aranżacji wnętrza.


Halogenowe lampy


Wciąż są bardzo popularne, zwłaszcza w przypadku montowania sufitów podwieszanych. Niskonapięciowe lampy halogenowe, często nazywane „oczkami”, dają wiele możliwości kreowania pomieszczeń za pomocą oświetlenia. Wymagają jednak profesjonalnego podejścia w ich rozmieszczeniu oraz staranności i precyzji w zamontowaniu.

Do ogólnej sieci mogą być podłączane tylko z wykorzystaniem odpowiedniego transformatora (230 V/12 V). Nie można też w suficie umieścić dowolnej liczby reflektorów, gdyż należy wziąć pod uwagę maksymalną moc danego transformatora. Istotny jest również wybór mocy żarówki tak, by wytrzymała to dana oprawa reflektora, a więc aby się po prostu nie stopiła.
Niezwykle ważną rzeczą jest właściwy rozstaw wszystkich punktów świetlnych. Najprościej to ujmując, chodzi o to, by nie były zbyt oddalone od siebie i nie pozostawiały zacienionych miejsc, a także by nie umieszczono ich tak gęsto, że ich obszary oświetlenia nachodziłyby na siebie, co wiązałoby się z niepotrzebnym marnowaniem energii.

Ceny takiego typu oświetlenia kształtują się różnie. Średnio za jeden reflektor zapłacimy od 30 do 500 zł.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Spoty w suficie podwieszanym


W aranżacjach świetlnych tego typu sufitów, bardzo często pojawiają się również niskonapięciowe reflektorki, tzw. „spoty”. Choć sprawiają wrażenie bardzo prostego rozwiązania, to tak naprawdę ich zamocowanie jest dość skomplikowane i wymaga doświadczenia oraz szczególnej precyzji.

Należy, między innymi, zachować odpowiednią odległość pomiędzy stropem, a reflektorem (minimum 10 cm). Do sieci podłącza się je z tylko użyciem transformatora, którego odległość od spotu powinna wynosić około 20 cm. Żeby zamocować zaplanowane w danym suficie spoty, trzeba przede wszystkim zachować właściwą kolejność poszczególnych czynności z tym związanych:

- zaczyna się od stabilnego zamocowania sufitu,

- w przestrzeni między stałym sufitem, a podwieszanym umieszcza się niezbędną instalację elektryczną,

- na zamocowanym suficie, w oznaczonych wcześniej miejscach na reflektorki, ołówkiem rysuje się odpowiedniej wielkości koła,

- następnie delikatnie wycina się te koła wiertarką wyposażoną w otwornicę,


- podłącza się przewody zamocowane w suficie do kostki łączeniowej 230 V,

- mocuje się oprawkę żarówki do kostki zaciskowej transformatorka,

- umieszcza się transformatorek w suficie podwieszanym,

- mocuje się oprawę spotu w otworze,

- wkręca się żarówkę,

- nakłada zabezpieczający pierścień sprężynujący,

- podłącza całość do prądu i sprawdza poprawność działania całej instalacji świetlnej. W razie konieczności poprawia ewentualne niedociągnięcia.

Średnia cena niskonapięciowych reflektorków waha się pomiędzy 60 – 200 zł.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Listwy i taśmy LED


Mamy tu do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych sposobów oświetlania nie tylko pomieszczeń, ale również innych przestrzeni użytkowych. Taśmy i listwy LED zdobywają szturmem rynek i coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego, są bardzo funkcjonalnym i efektownym rozwiązaniem. Ich atutami okazują się między innymi energooszczędność, łatwość montażu, trwałość i estetyka. Wykorzystanie tego typu oświetlenia pozwala na uzyskanie bardzo nastrojowego światła, które dociera do nas dopiero po odbiciu się od sufitu lub ściany. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz