Lampy podłogowe - skuteczne doświetlanie wnętrza

Jesteś tutaj:

Lampy podłogowe - skuteczne doświetlanie wnętrza

3,4/5 (5 ocen)

Lampy podłogowe są bardzo lubianą formą oświetlenia. Wykorzystuje się je do doświetlenia wybranego zakątka pomieszczenia. Najczęściej jest to miejsce, gdzie stoi wygodny fotel, na którym domownicy lubią sobie odpoczywać, poczytać, posłuchać muzyki. Oprócz tych dwóch funkcji, stojące lampy podłogowe pełnią jeszcze rolę dekoracyjną, zarówno swoim wyglądem, jak i sposobem oświetlania.


Doświetlanie wnętrza


O niebagatelnej roli dodatkowego źródła światła w pomieszczeniach zdają sobie sprawę nawet laicy. Samo centralne oświetlenie nie wystarcza, bo kiedy zasiadamy do biurka, kładziemy się do łóżka, odpoczywamy w fotelu i chcemy jednocześnie wykonywać w tych miejscach jakiekolwiek czynności, to muszą się tam znaleźć jakieś lampy czy lampki.

Jednym z rodzajów tego typu oświetlenia są właśnie lampy podłogowe. Doskonale nadają się na źródło światła pomocniczego i choć zazwyczaj mają swoje własne miejsce w pokoju czy salonie, to z łatwością można je przemieszczać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na rynku mamy niezwykle bogatą ofertę lamp podłogowych i bez większego trudu można znaleźć taką, która będzie pasowała do naszego wystroju. Należy się tylko dobrze zastanowić, czy ma być ona tylko dodatkowym oświetleniem, czy będzie również spełniała wyraźna rolę dekoracyjną.

Lampa podłogowa

Lampa podłogowa

Światło – element wystroju wnętrza


Każdy architekt wnętrz doskonale zdaje sobie sprawę, że za pomocą światła można uzyskać wiele efektów, optycznego powiększania przestrzeni, akcentowania lub chowania pewnych miejsc, eksponowania konkretnych przedmiotów (obrazów, rzeźb, fotografii, trofeów).  Światłem kreuje się nastrój w pomieszczeniu. Jeśli uruchomimy mocne i jasne, będzie ono pobudzało do działania, dodawało energii obecnym osobom. Natomiast ciepłe, rozproszone światło sprawia, że łatwiej się jest zrelaksować, rozluźnić i odpocząć. Przy takim oświetleniu ludzie lubią sobie pomarzyć, porozmawiać, pobyć ze sobą. Ciepłe, nastrojowe światło sprzyja intymności, zwierzeniom i zbliżeniu się osób.

A lamp podłogowych, które właśnie emitują takie przyjemne światło jest bardzo dużo. Można wyszukać sobie modele klasyczne, tradycyjne lub takie całkowicie nowatorskie, żeby nie napisać awangardowe czy ekstrawaganckie. Trzeba tylko uważać, aby dobrze komponowały się z w pomieszczeniu, w którym mają się znaleźć.

Lampa podłogowa

Lampa podłogowa

Lampy podłogowe jako dekoracja


Przeglądając różne galerie producentów lamp podłogowych, niektóre zachwycają wyjątkowym wyglądem. Patrząc na nie ma się nieraz ochotę kupienia którejś, choćby nie pasowała do żadnego naszego pomieszczenia. Wynika to z faktu, iż takie lampy same w sobie są piękne i jeśli tylko znajdą się w odpowiednim miejscu, będą prawdziwą dekoracją danego pomieszczenia. Mogą być Az tak atrakcyjne, że zdominują całe wnętrze i skupia na sobie uwagę obecnych, zwłaszcza tych pojawiających się pierwszy raz. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz