Funkcjonalne oświetlenie w przedpokoju

Jesteś tutaj:

Funkcjonalne oświetlenie w przedpokoju

3,5/5 (38 ocen)

Ciemny przedpokój nie jest funkcjonalny. Poza tym sprawia wrażenie przytłaczającego. Można to zmienić decydując się na odpowiedni rodzaj oświetlenia, zmieniającego dotychczasowe odczucia na lepsze.


Jakie?


Każdy, kto ma przedpokój bez dostępu do naturalnego światła nie powinien się martwić. Jest bowiem szereg rozwiązań, dzięki którym jasny przedpokój nie będzie problemem. Warto zaznaczyć, że przeważnie większość tego typu pomieszczeń nie jest oświetlana naturalnie.

 

Rodzaj oświetlenia w przedpokoju

Światło naturalne

Światło sztuczne

  • plafony
  • lampy wiszące
  • kinkiety
  • diody LED

 

Oświetlenie w przedpokoju

Oświetlenie w przedpokoju


Naturalne


W przypadku dopiero projektowanego przedpokoju warto zastanowić się nad jego naturalnym doświetleniem. Chodzi tutaj chociażby o prawidłowo dobraną lokalizację okna, ale nie zawsze. Można także zdecydować się na luksfery. Zazwyczaj montuje się je w górnej części ściany tworząc tzw. szklany pas. Nieco inny efekt uzyskuje się, kiedy luksfery wbudowuje się pionowo lub po prostu tworzy się szklaną ścianę. Powszechnie takie zabiegi przeprowadza się, gdy przedpokój graniczy z łazienką. Dzięki temu także ona zyskuje dostęp do dodatkowego światła. Jednak pomimo szeregu zalet szklane pustaki nie należą do tanich materiałów. Ceny rozpoczynają się od około 8 zł/szt.

Zamiast tradycyjnych okien czy luksferów można wybrać świetliki kopułkowe – przechwytują światło i załamują promienie słoneczne. Dzięki nowoczesnym technologiom nie stanowi problemu nawet niski kąt padania czy intensywne promieniowanie latem. Trzeba podkreślić, że montaż świetlików jest możliwe jedynie w tych przedpokojach, nad którymi bezpośrednio znajduje się dach. Rozbieżność cenowa jest spora – najtańsze kosztują około 140 zł/szt., natomiast droższe ponad 1000 zł/szt.

Kiedy naturalne światło nie jest osiągalne poprzez zastosowanie luksferów czy świetlików warto zdecydować się na najprostsze rozwiązanie – montaż drzwi z przeszkleniami. Wymiary szyb i ich typ znacznie wpływają na doświetlenie przedpokoju. Zatem montując pełne, pozbawione przeszkleń drzwi sami budujemy przeszkodę dla promieni słonecznych.

Sufit podwieszany w przedpokoju

Sufit podwieszany w przedpokoju

Sztuczne


Niezbędne dla każdego przedpokoju jest z pewnością oświetlenie sztuczne. Powszechnie w małych korytarzach montuje się plafony sufitowe. Nie zajmują one dodatkowej przestrzeni, a znakomicie spełniają swoją funkcję. Strumień świetlny może być regulowany, dzięki czemu wybiera się najbardziej korzystny kierunek padającego światła. W chwili obecnej najtańsze są białe oprawy wykonane z tworzyw sztucznych. Inwestowanie w oprawy stalowe, łączone dodatkowo z kryształami to koszt około 1000 zł/szt. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz