Funkcjonalne oświetlenie w przedpokoju

Jesteś tutaj:

Funkcjonalne oświetlenie w przedpokoju

3,5/5 (38 ocen)

Lampy wiszące są równie popularne. W nowoczesnych przedpokojach sprawdzają się szklane klosze połączone ze stalowym wykończeniem (ceny od około 100 zł/szt.). Przeważnie są to lampy pojedyncze, chociaż zdarza się, że w przedpokojach pojawiają się także podwójne czy potrójne lampy wiszące, które pierwotnie wykorzystywano wyłącznie jako oświetlenie stołów czy kuchennych blatów. Tego rodzaju lampy nie są korzystne w przypadku małych przedpokojów.

Przedpokój wyposażony w kilka rodzajów oświetlenia – czy to dobre rozwiązanie? Z pewnością tak. Nie zawsze przecież pojawia się konieczność korzystania ze światła padającego z góry. Z tego względu montuje się kinkiety. Oświetlenie boczne to także sposób na wyeksponowanie ściany. Dzięki niemu nawet mały przedpokój staje się dekoratorską ekspozycją. W tradycyjnym wnętrzu najlepiej sprawdzają się drewniane lub mosiężne oprawy oddające klasyczny charakter. Nowoczesne przestrzenie są  nastawione na minimalizm – dlatego najlepiej, aby pojawiły się w nim kinkiety o prostych kształtach wykonane z metalu i szkła. Ceny typowych opraw zaczynają się już od 50 zł/szt.

W ostatnim czasie coraz chętniej w naszych przedpokojach goszczą diody LED. Świadczą one o oryginalności, a ich minimalistyczne formy nie są zbędnymi detalami. Wręcz przeciwnie – ciekawe układy i proste kształty pozwalają na oświetlenie punktowe bądź liniowe (taśmy). Oświetlenie typu LED sprawdzi się we wnękach czy podwieszanych sufitach. Dobrze oświetlony przedpokój to także możliwość montażu lamp dolnych. Tego rodzaju rozwiązanie nie jest jednak jeszcze zakorzenione w naszej kulturze.

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Oświetlenie, a wnętrze


Poza rodzajem światła w przedpokoju należy również zastanowić się nad jego lokalizacją. Stąd tak istotne okazuje się połączenie światła z wyposażeniem przedpokoju – szafą, lustrem itp. Dzięki temu korzystanie z podstawowego wyposażenia przedpokoju nie będzie sprawiało żadnych trudności. Poza tym lustro będzie odbijało światło.

Warto także pomyśleć o optycznym oświetleniu i powiększeniu przedpokoju. Jasne kolory ścian czy jednolita podłoga to tylko jedne z licznych sposobów na zmianę postrzegania ciemnego dotychczas pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że niesymetryczne oświetlenie najlepiej sprawdzi się w przedpokojach o dużych powierzchniach.

Oświetlenie w przedpokoju to przede wszystkim pomysł, dzięki któremu wyeksponujemy to, co ważne, a nie to, czego się wstydzimy.Oświetlenie ledowe

Oświetlenie ledowe


mgr inż. Zuzanna Buszta

 Koniecznie zobacz