Zastanawiasz się jak zabudować wnękę w przedpokoju? Przeczytaj!

Jesteś tutaj:

Zastanawiasz się jak zabudować wnękę w przedpokoju? Przeczytaj!

3,3/5 (89 ocen)

Chociaż przedpokój może mieć różną wielkość czy kształt to bardzo często charakteryzuje go wgłębienie przeznaczone pod zabudowę. Szafa czy dodatkowe półki z pewnością okażą się przydatne. Poniżej prezentujemy cenne wskazówki na temat zabudowy wnęki w przedpokoju.


Wymiary i elementy


Niewątpliwie myśląc o szafie przeznaczonej do zabudowy należy kierować się wymiarami wnęki. Dopasowanie profilu i liczby drzwi jest bezwzględnie uzależnione od gabarytów wolnej przestrzeni. Z tego względu jedni będą mogli pozwolić sobie na trzy skrzydła drzwiowe o łącznej szerokości 270 cm, natomiast inni wykorzystają te, których łączna szerokość nie będzie przekraczała 150 cm.

Zasadniczo pierwszym krokiem w stronę zabudowy będzie oczywiście pomiar wnęki. Najlepiej, aby jej głębokość przekraczała standardowe 60 cm – wtedy w nowej szafie wygodniej będzie przechowywać zimowe kurtki czy płaszcze.

Dzisiaj można skorzystać zarówno z usług firm zajmujących się zabudową wnęk w przedpokojach jak i samodzielnie podjąć się realizacji tego zadania. W marketach z wyposażeniem wnętrz są już dostępne specjalne systemy przeznaczone do zabudowy. Podstawowymi elementami, które trzeba będzie zakupić są oczywiście:

  • wieszaki
  • półki
  • prowadnice stalowe lub aluminiowe
  • skrzydła drzwiowe (wykonywane przeważnie z płyty MDF, uzupełniane lustrami)


Typowe rozwiązania


W praktyce najłatwiej zabudować wnękę poprzez przygotowanie ścian, zamontowanie wieszaków i kątowników przeznaczonych na półki. Następnie montuje się prowadnice i skrzydła drzwiowe. Najchętniej wybierane są skrzydła przesuwne, ponieważ nie zabierają dodatkowej przestrzeni użytkowej po otworzeniu szafy. Są zatem wygodne w użytkowaniu nawet w niewielkich przedpokojach.

Oczywiście można skorzystać również z innych konstrukcji, ponieważ nie zawsze wnęka jest ograniczona z dwóch stron ścianami. Wtedy niezbędnie należy pomyśleć również o tylnej i bocznych płytach konstruowanej szafy. Dawniej za utrudnienie uważano narożniki, ale dzisiaj  w dobie dostępności przeróżnych elementów nie stanowią one większego problemu podczas zabudowy. Podobnie wygląda to w przypadku poddaszy, gdzie trzeba zabudować wnękę w kształcie trapezu.
Zamiast drzwi przesuwnych wybierane są także inne typy:

  • drzwi przesuwno-składane
  • drzwi uchylne


Dodatkowe udogodnienia


Obecnie zabudowa wnęki wymaga funkcjonalnego rozwiązania. Wiąże się to zatem z praktycznym podejściem do zabudowy i maksymalnym wykorzystaniem obudowywanej powierzchni. Rezygnowanie z koszy, półek na buty, dodatkowych uchwytów nie pozwala na pełną wygodę w czasie korzystania z  zaaranżowanej wnęki. Przydatne są również szuflady, dzięki którym zabudowa pozwoli na utrzymanie porządku.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz