Podpowiadamy jak praktycznie zaaranżować wąski przedpokój

Jesteś tutaj:

Podpowiadamy jak praktycznie zaaranżować wąski przedpokój

3/5 (32 ocen)

Zaoszczędzono na szerokości, ale nie pozbawiono go długości - tak niekiedy oceniają swój przedpokój domownicy. Jednak trudności podczas aranżacji da się uniknąć. Jak to zrobić?


Optycznie


Postrzeganie wąskich przedpokoi wyłącznie przez pryzmat mebli i wyposażania nie przynosi efektu. Posłużenie się grą kolorów i świateł pozwala na optyczne zwiększenie gabarytów. Nieocenione są zatem jasne barwy, rozświetlające dotychczasową przestrzeń.  W ostatnim czasie popularnością cieszą się białe cegiełki, które nie zaciemniają pomieszczenia, a równocześnie sprawiają, że staje się ono przytulne. Trzeba zrezygnować z ciemnych paneli i mebli. Podłogę w przedpokoju można wykonać z płyt wielkoformatowych, których wąska spoina (w kolorze płyt) nie będzie dodatkowo dzieliła powierzchni. Panele zaleca się układać prostopadle do dłuższych ścian – tak, aby chociaż optycznie wydobyć kilka centymetrów szerokości.

Wpływ  na światło w przedpokoju odgrywają także drzwi. Pełne skrzydła pozbawione przeszkleń nie będą zapewniały dostępu do naturalnego światła. Równocześnie Twój przedpokój nie musi być ciemny nawet wieczorem czy nocą. Z pomocą przychodzi bowiem sztuczne światło, którego rodzaj jak i usytuowanie przyczyni się do pozytywnych odczuć estetycznych. Wąski przedpokój należy wyposażyć w światło sufitowe – w niewielkich przedpokojach wystarczy jedno, natomiast w większych można śmiało pomyśleć o dwóch, a nawet trzech punktach. Światło punktowe uzupełnia się coraz częściej taśmami ledowymi.


Stan rzeczywisty


Podczas wyboru mebli do przedpokoju należy kierować się rzeczywistymi wymiarami. Zazwyczaj niewielki przedpokój wymaga indywidualnego podejścia do wyposażenia, co skutkuje zazwyczaj wyborem mebli wykonywanych na zamówienie.
Głównym elementem w przedpokoju jest oczywiście szafa. Jaka będzie najlepsza dla wąskiego pomieszczenia? Oczywiście najmniej miejsca zajmie ta z rozsuwanymi drzwiami. Uzupełniona lustrami pozwoli na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni.

Jednak nie zawsze inwestycja w szafę będzie dobrym rozwiązaniem. Niewielka szerokość przedpokoju może stanowić tak duże ograniczenie, że najrozsądniejsza okaże się rezygnacja z większych mebli. Niektórzy decydują się jedynie na małą szafkę na buty i przytwierdzone do ściany wieszaki. Ciekawą propozycją są również meble składane – nie zajmują sporo miejsca, a równocześnie są bardzo funkcjonale. Przykładami mogą być tutaj szafki na buty czy krzesełka przytwierdzane do ściany. Szafki pozwolą na schowanie obuwia, nie wprowadzając w przedpokoju chaosu, natomiast praktyczne krzesełka zagwarantują wygodę podczas szykowania się do wyjścia.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz