Praktyczna aranżacja pokoju - jak go optycznie powiększyć?

Jesteś tutaj:

Praktyczna aranżacja pokoju - jak go optycznie powiększyć?

2,5/5 (28 ocen)

Marzenie o większym pokoju może się spełnić. I to wcale nie dzięki wyburzeniu ściany. Wystarczy zastosować grę kolorów i świateł, dzięki którym pokój z pewnością zyska kilka metrów kwadratowych.


Pusty pokój


Urządzania  pokoju nie należy rozpoczynać od dokładania nowego wyposażenia i sprzętu. Warto maksymalnie (a jeśli to możliwe całkowicie) opróżnić pomieszczenie i pozostawić je choć na chwilę takim jak to, do którego wprowadzaliśmy się na początku.

W tak przygotowanym pokoju można rozpocząć analizę, której celem będzie powiększenie dotychczasowego wnętrza.


Ściany


Przywrócenie ścianom dawnego uroku wymaga przemyślanego wyboru połączeń kolorystycznych. Ciemne barwy nie będą zatem preferowane. Znacznie lepiej w niewielkim pokoju sprawdzą sie jasne kolory (z ewentualnie ciemniejszymi akcentami ozdobnymi). Takie rozwiązanie będzie korzystne dla kwadratowych pomieszczeń.

Jeżeli zależy nam na powiększeniu wąskiego pokoju to warto pomyśleć o ciemniejszym odcieniu kolorystycznym na ścianach, które są krótsze. Taki zabieg nada pokojowi nieco innych, bardziej zbliżonych do siebie proporcji.

W celu uniknięcia efektu zmniejszenia wysokości pomieszczenia należy stanowczo zrezygnować z wykończenia sufitu styropianem. Pomimo białego koloru nie przyczyni się on do optycznego podwyższenia pokoju. Z kolei takich następstw nie przypisuje się sufitom podwieszanym – pomimo, że fizycznie mogą skrócić wysokość pomieszczenia to dzięki właściwie zaprojektowanemu układowi i oświetleniu odmieniają każde wnętrze (nawet najmniejsze). Oczywiście konstrukcja sufitu podwieszanego nie musi znajdować się na całej powierzchni. Nawet zamocowanie jej na części stropu pozwoli na wyeksponowanie danych fragmentów pokoju.


Podłogi


Ze ścianami ściśle powiązane są podłogi. Zrezygnowanie z pstrych tapet będzie dawało efekt podobny do odrzucenia zbyt wzorzystych podłóg. Trzeba pamiętać, że wzory i ornamenty nie powiększą małego pokoju, a stają się przyczyną powstającego chaosu. Szachownice z płytek czy bogate wzornictwo ułożonego parkietu nie będą pozytywnie oddziaływały na zmysł wzroku.

Zatem zasada metamorfozy (podobnie jak w przypadku ścian)  sprowadza się  do wyeliminowania kontrastujących ze sobą płytek czy ciemnych drewnianych podłóg. Intensywne kolory nie będą wskazane ani na ścianach, ani na podłogach. W małych pokojach powinny królować neutralne, pastelowe barwy. Zyskują one miano unoszących, lekkich, a równocześnie przyjemnych dla oka.  To właśnie one promowane są przez dekoratorów wnętrz w niewielkich mieszkaniach. Z tego względu eksponuje się styl skandynawski z pomalowanymi na biało deskami podłogowymi, dzięki którym wnętrze staje się bardziej przestronne.


Drzwi


Pominięcie roli drzwi w kształtowaniu przestrzeni  pokoju jest niedopuszczalne. Co prawda nie są one tak ważne jak w przedpokoju, gdzie zmiana koloru skrzydła bądź jego konstrukcji jest odczuwalna natychmiastowo, ale można dzięki nim optycznie zaskoczyć na odbiorcę.

Pełne skrzydła drzwiowe nie są dobrą propozycją dla małych pokoi. Nie dostarczają one bowiem do dodatkowego światła, które jak powszechnie wiadomo spełnia funkcję powiększającą. Wbrew pozorom z optycznego punktu widzenia istotne jest również usytuowanie drzwi. Jeżeli znajdują się one na środku ściany to najlepiej, aby ich odcień komponował się z wybranym kolorem farby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz