Praktyczna aranżacja pokoju - jak go optycznie powiększyć?

Jesteś tutaj:

Praktyczna aranżacja pokoju - jak go optycznie powiększyć?

2,5/5 (28 ocen)


Okna


Przestronność wnętrza uzależniona jest także od okna – to przecież przez nie wpada do pomieszczenia najwięcej światła. Tajemnicze wnętrze może powstać głównie wtedy, gdy domownik zainwestuje we wzorzystą, niebiałą, często w kolorze ecru firanę. Dodatkowo uzupełni ją ciemnymi zasłonami i efekt mroku już gotowy.

W miarę możliwości (bo nie każdy może sobie na to pozwolić) najlepiej zrezygnować z ozdobnych firan, a zakupić jedynie śnieżnobiałe zasłony. Ciężkie czarne bądź granatowe rolety również nie będą korzystnie przemawiały za optycznym powiększeniem. Trzeba szukać lekkości w kolorze, wzorze i tkaninie. Więcej naturalnego światła w pokoju to większe zyski dla samopoczucia i portfela.


Wyposażenie


Przytłoczenie pokoju wyposażeniem to jeden z głównych powodów zmniejszenia powierzchni. Warto praktycznie wykorzystać dostępne wnęki i skosy, aby nie montować dodatkowych półek na wolnych przegrodach. Coraz częściej podstawowym wyposażeniem pokoju staje się pojemna szafa z lustrami i podświetleniem, która łączy w sobie kilka funkcji. Przede wszystkim pozwala na uporządkowanie ubrań i szpargałów, zapewnia komfort podczas przebierania się, a równocześnie odbija światło.

Oświetlenie sztuczne należy dopasować do kształtu pokoju. Zdecydowanie się wyłącznie na światło sufitowe nie sprawdzi się w praktyce. Najlepiej uzupełnić je światłem pochodzącym z kinkietów czy halogenów, dzięki którym podświetlimy to, czemu będziemy mogli dodać kilka centymetrów (np. szerokość – światło powinno padać na długie ściany).

To oddziaływanie zmysłów wpływa na optyczne powiększenie. Wyeliminowanie roli kolorów, faktur czy wzorów nie będzie pokrywało się z zamierzonym celem. Stąd też trzeba połączyć poszczególne elementy niewielkiego pokoju, aby były w pełni jasne, spójne i błyszczące.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz