Optymalne wymiary garderoby - cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Optymalne wymiary garderoby - cenne wskazówki

3,4/5 (195 ocen)

Sprawdzająca się w praktyce garderoba musi mieć określoną kubaturę. Jej wielkość należy dopasować do gabarytów szaf i półek, które planujemy wypełnić naszymi ubraniami. Jak zaplanować wymiary garderoby?


Minimalne wymagania


Wiadomo, że im większa powierzchnia garderoby, tym wygodniejsze korzystanie z niej. Niekiedy zdecydowanie się na małe, osobne pomieszczenie przeznaczone na garderobę nie okazuje się dobrym pomysłem. Przebieranie się na wolnej powierzchni nieprzekraczającej 1,50 m2 z pewnością nie jest komfortem, o którym marzymy. Ponadto zachowanie niewielkiej przestrzeni pomiędzy szafami powoduje, że w garderobie trudno dbać o porządek, a pomieszczenie swoim wyglądem przypomina raczej składzik niż swobodną przebieralnię.

Zazwyczaj najmniejsze garderoby charakteryzują się powierzchnią, która nie przekracza 4,0 m2. Kształtowanie powierzchni garderoby powinno być w pełni przemyślane – uwzględniające już na etapie projektowym wielkość i rodzaj szaf. Minimalna powierzchnia musi zapewniać około 120 cm wolnej przestrzeni pomiędzy ścianą, a zewnętrzną częścią szafy. Zatem minimalna szerokość projektowanej garderoby powinna wynosić co najmniej 180 cm.


Garderoba pod skosem


Chcąc praktycznie wykorzystać znajdujące się w domu zakamarki bardzo często projektuje się garderoby na poddaszu, pod skosami. Zabudowa szafy powinna gwarantować wygodne korzystanie z niej. Trzeba zatem tak zagospodarować przestrzeń pod skosem, aby bez kłopotliwego schylania się móc zajrzeć do szafy (zazwyczaj wystarczy zachowanie min. 1,90 m wysokości).

W przypadku niskich skosów lepiej nie przeznaczać ich pod typowe szafy. Znacznie wygodniejsze w użytkowaniu okażą się inwestycje w komody, wyposażone w szuflady. Komody pozwolą na przechowywanie takich części garderoby jak: bielizna, obuwie czy torebki.

Najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne zapewnią meble wykonane na konkretny wymiar – są bowiem odpowiedzią na indywidualne potrzeby.


Przestronność w garderobie


Wiadomo, że im większa liczba domowników, tym garderoba powinna być większa. Dla przykładu: jeżeli garderoba będzie przeznaczona dla rodziców i dwójki dzieci to jej powierzchnia powinna wynosić co najmniej 10 m2. Lokalizacja wyposażenia takiej garderoby będzie oczywiście uzależniona od jej kształtu.

Warto podczas urządzania garderoby pamiętać o trzech wskazówkach:

1) Głębokość szuflad przeznaczonych do składowania bielizny nie powinna przekraczać 15 cm
2) Szerokie półki najlepiej wykorzystać na przechowywanie obuwia bądź torebek
3) Drążek na wysokości około 170 cm umożliwi zawieszenie płaszczy, natomiast na wysokości 130 cm pozwoli na powieszenie spodni
 

Koniecznie zobacz