Drzwi garderobiane - koniecznie funkcjonalne i estetyczne

Jesteś tutaj:

Drzwi garderobiane - koniecznie funkcjonalne i estetyczne

3,2/5 (13 ocen)

Funkcjonalność przy równoczesnym zachowaniu walorów estetycznych Twojej garderoby jest podstawą. Zatem nie tylko lokalizacja, ale i wyposażenie mają wpływ na komfort użytkowania garderoby. Czym się kierować przy wyborze drzwi garderobianych?


Zamiast tradycyjnych


Drzwi do garderoby są szczególnym typem drzwi wewnętrznych. Zasadniczo różnią się od tradycyjnych drzwi rozwieralnych.

Przede wszystkim jedną z podstawowych zalet drzwi garderobianych jest to, że zajmują one znacznie mniej miejsca niż drzwi rozwieralne.

Z tego też względu nie sprawdzają się wyłącznie jako drzwi do garderoby. Bardzo często stanowią praktyczne rozwiązanie w przypadku schowków. W związku z tym do jakiego typu drzwi należą drzwi garderobiane? Są one drzwiami łamanymi.


Konstrukcja


Przed zakupem niewątpliwie warto zapoznać się z budową drzwi garderobianych. Mianowicie na rynku pojawiają się dwa główne rodzaje drzwi garderobianych:

- drzwi garderobiane jednoskrzydłowe,
- drzwi garderobiane dwuskrzydłowe.

Szerokości skrzydła dla drzwi jednoskrzydłowych wynoszą:

- 60 cm,
- 70 cm,
- 80 cm,
- 90 cm,
- 100 cm.

Drzwi dwuskrzydłowe są oczywiście szersze, mogą mieć nawet 200 cm szerokości. Zatem już na wstępie należy zaplanować i dobrać odpowiednie wymiary.

Szerokość skrzydeł drzwiowych to jeszcze nie wszystko. Szczególnie ważny w praktyce okazuje się system przesuwania drzwi, czyli wchodzący najczęściej w skład zestawu mechanizm prowadzący. Wygoda użytkowania drzwi garderobianych jest uzależniona właśnie od tego systemu.

Poszczególne elementy montuje się zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją montażu. Jeżeli jednak zdecydujesz się skorzystać z pomocy fachowców to musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowe opłaty związane z montażem wynoszą około 200 zł. Trzeba pamiętać, że montaż samego skrzydła jest tańszy niż montaż skrzydła z ościeżnicą.


Wykończenie


Podobnie jak innego rodzaju drzwi wewnętrzne tak i drzwi garderobiane mogą różnić się pomiędzy sobą właśnie wykończeniem. Skrzydła drzwi garderobianych w głównej mierze wykonuje się z drewna lub z płyt (np. HDF).

Skrzydła drzwi garderobianych z płyt mogą być pomalowane farbą lub pokryte okleiną. Zazwyczaj okleina przypomina drewno, dzięki czemu nadaje skrzydłom drzwiowym naturalnego charakteru.

Jednak to skrzydła drewniane są najchętniej wybierane, ponieważ są trwalszym rozwiązaniem, a równocześnie droższym.

Wybór drzwi garderobianych powinien uwzględniać wymienione powyżej aspekty, dzięki czemu unikniesz wielu problemów montażowych czy też późniejszych, użytkowych.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz