Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać? Podpowiadamy!

3,5/5 (256 ocen)

Bogate zróżnicowanie asortymentu drzwi wewnętrznych przyczynia się do powstania wielu dylematów podczas kupna. Po wyborze określonego typu drzwi przychodzi czas na podjęcie decyzji w zakresie koloru. Czym należy się kierować, aby odcień drzwi pasował do wnętrza?


Klasyczna biel


Zainteresowanie Skandynawią przyczynia się do hiperbolizowania koloru białego. Z tego względu podczas urządzania wnętrz inspiracją stają się białe drzwi. Surowe, a zarazem jasne pomieszczenia domagają się wręcz jasnego koloru drzwi wewnętrznych.
Jednak nie tylko w takich aranżacjach sprawdza się klasyczna biel. To także doskonała propozycja dla właścicieli dużych, przestronnych salonów czy sypialni, których elegancki charakter podkreślą właśnie białe drzwi. Ponadto białe skrzydła drzwiowe rozświetlą nawet najmniejszą kuchnię czy pokój gościnny – szczególnie wtedy, gdy wykonane będą jako przeszklone.

Zakup białych drzwi to przeważnie wybór padający na:

 • naturalne drewno pokryte farbą
 • lakierowaną płytę MDF

 

Warto podkreślić, że chcąc odnowić stare drzwi można również pomalować je na biało, co niekiedy w praktycznym aspekcie skutkuje większą zawartością portfela niż w przypadku zakupu nowych drzwi.

Białe drzwi wewnętrzne

Białe drzwi wewnętrzne

Zalety i wady białych drzwi
 

Zalety

Wady

 • doskonale współgrają z białymi ramami okiennymi
 • swoim kolorem nie przytłaczają wnętrza
 • charakteryzują się uniwersalnością zastosowań (wnętrza klasyczne i nowoczesne)
 • pozwalają na rozjaśnienie przestrzeni pomieszczeń

 

 • nie są najtańszą propozycją ze względu na popularny styl skandynawski
 • utrzymanie ich w czystości dla wielu stanowi nie lada wyzwanie (szczególnie, gdy w domu są małe dzieci)

 


Nowoczesna czerń


Kontrastową propozycją dla białych drzwi wewnętrznych są oczywiście drzwi w kolorze czarnym. Owszem mają one swój urok, ale uniwersalność ich zastosowania jest w tym przypadku znacznie bardziej ograniczona. Najlepiej zastosować je jako przejście do dużych pomieszczeń, które nie wymagają dodatkowego optycznego powiększenia czy doświetlenia. Nowoczesny charakter czarnych drzwi wewnętrznych dopełni z pewnością jasna, kontrastująca z nimi podłoga. W zestawieniu z nią ciemne drzwi będą wyeksponowane, co uczyni z nich również ciekawy detal ozdobny.

Trzeba pamiętać, że zarówno forma drzwi jak i ich kolor powinny być dopasowane do pomieszczenia. Chodzi tutaj o wyposażenie w postaci mebli oraz kolor ścian. W przypadku ciemnych drzwi wewnętrznych najlepiej pomyśleć o jasnym kolorze ścian, który nie wywoła efektu zbyt ponurego wnętrza. Błękitne czy piaskowe odcienie farb będą zatem jak najbardziej wskazane.

Ciemne drzwi wewnętrzne

Ciemne drzwi wewnętrzne

Zalety i wady ciemnych drzwi
 

Zalety

Wady

 • stanowią doskonałą ozdobę nowoczesnych, przestronnych wnętrz
 • utrzymanie ich w czystości nie stanowi większego problemu

 

 • niewłaściwe połączenie z ramami okiennymi skutkuje efektem przytłoczenia
 • w przypadku braku należytego doświetlenia pomieszczenia mogą znacząco przyciemnić wnętrze

 

 

Jasne i ciemne strony drewna


Brak jednolitej barwy skrzydła drzwiowego to przeważnie efekt inwestycji w drzwi drewniane lub drewnopodobne, imitujące naturalną fakturę drewna. Takie drzwi współgrają nie tylko z drewnianą, ale i ceramiczną czy kamienną podłogą. Z tego względu zwolenników drzwi o naturalnej fakturze nie ubywa. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz