Renowacja starych drzwi krok po kroku

Jesteś tutaj:

Renowacja starych drzwi krok po kroku

3,1/5 (151 ocen)

Stare drzwi mają swój urok. Nie zawsze jednak można go dostrzec. Dawny blask można przywrócić zniszczonym drzwiom dzięki renowacji. Jak się do niej zabrać?


Zlecenie firmie


Renowację starych drzwi można przeprowadzić korzystając z usług profesjonalnych firm świadczących tego rodzaju usługi. Zazwyczaj firmy specjalizujące się w renowacji starych drzwi w swojej ofercie przedstawiają także renowację drewnianych okien, schodów czy mebli.

Warto zaznaczyć, ze dzisiaj wystarczy już kilka zdjęć przedmiotu, a firma jest w stanie wycenić prace renowacyjne i przedstawić klientowi kosztorys. Bardzo często można skorzystać również z uszczelnienia czy termomodernizacji drzwi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że firma zajmująca się renowacjami może sprowadzić prace renowacyjne do większego kosztu niż jakbyśmy renowację przeprowadzili sami. Zatem warto zapoznać się z najważniejszymi pracami wchodzącymi w zakres renowacji starych drzwi.


Drzwi drewniane


Odnowienie starych drzwi zazwyczaj w praktyce sprowadza się do drzwi drewnianych. Tęsknota za ich dawnym wyglądem staje się przyczyną do przeprowadzenia renowacji.

Stare drzwi drewniane pokryte przeważnie farbą olejną wymagają kilku działań, dzięki którym odzyskają swoje naturalne, drewniane piękno. Jednak najpierw trzeba bez wątpienia ocenić, czy renowacja starych drzwi będzie możliwa i czy nie będzie wiązała się ze zbyt wysokimi kosztami.


Krok nr 1


Usunięcie warstwy wierzchniej  to pierwsza czynność, na którą trzeba się zdecydować. Nie zawsze w praktyce wiąże się wyłącznie z usunięciem starej farby. Bardzo często drewniane drzwi zostały pokryte drewnianą boazerią, której świetność już dawno minęła – zatem trzeba będzie ją zerwać.

Usunięcie warstwy farby można dokonać na dwa sposoby:

  • chemicznie
  • mechanicznie

Decydując się na chemiczne usunięcie starej farby olejnej czy lakieru z drewnianych drzwi należy skorzystać ze specjalnych środków. Rynek chemii budowlanej jest naprawdę spory, jeżeli chodzi o tego rodzaju produkty.

Zazwyczaj takie produkty nie ograniczają się wyłącznie do powłok malarskich usuwanych z powierzchni drewnianych. Sprawdzą się także w przypadku podłoży metalowych, szklanych czy ceramicznych. Ich działanie nie ogranicza także liczba warstw farby.

Przeważnie takie środki nakłada się pędzlem na powierzchnię drzwi i pozostawia na kilkanaście minut. Po upływie określonego przez producenta czasu zauważa się łuszczenie powłoki. Trzeba pamiętać, że im więcej warstw farby, tym czas będzie nieco wydłużony. Kiedy powłoka zacznie się łuszczyć śmiało można przystąpić do usuwania jej za pomocą szpachelki.

Jeżeli jednak w domu dysponujemy opalarką to powinniśmy skorzystać właśnie z niej. Nie poniesiemy kosztów związanych z zakupem środków chemicznych, które wbrew pozorom nie należą do najtańszych. Dzięki strumieniom ciepłego powietrza farba olejna szybko odchodzi. I podobnie jak w przypadku użycia środków chemicznych usuwamy starą farbę szpachelką.

Wykorzystanie papieru ściernego to najprostszy sposób na oszlifowanie drewnianych drzwi

Wykorzystanie papieru ściernego to najprostszy sposób na oszlifowanie drewnianych drzwi

Krok nr 2


Drugim krokiem, do którego należy przystąpić jest szlifowanie powierzchni. Drewno musi być jednak pozbawione ubytków. Widoczne ubytki dyskwalifikują drewniane skrzydło dla przeprowadzenia dalszych prac, trzeba zatem je uzupełnić za pomocą szpachlówki przeznaczonej dla drewna. W przypadku kompletnie zniszczone fragmenty trzeba oczywiście wymienić. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz