Malowanie okien drewnianych i plastikowych

Jesteś tutaj:

Malowanie okien drewnianych i plastikowych

3,5/5 (33 ocen)

Odnawianie powierzchni ram okiennych jest nie lada wyzwaniem. To kolejna praca z serii „zrób to sam”. Jak malować, aby okna odzyskały dawny urok i przestały odstraszać zużyciem?

Wydawać by się mogło, że dzisiaj malowanie okien nie jest zjawiskiem popularnym. Chętnie wymienia się okna na nowe, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty wizualne i użytkowe. Dlaczego pomimo to nie zapomina się o malowaniu okien? Dlaczego malowanie ram okiennych zjednuje sobie coraz więcej przyjaciół? Wynika to przede wszystkim z faktu przywrócenia dawnej świetności okna przy równoczesnym zapewnieniu niewielkiego nakładu finansowego. Ponadto malowanie okien nie jest zaliczane do prac remontowych, dlatego to właśnie w ten sposób odnawia się okna w obiektach zabytkowych.


Okna drewniane


Tak to właśnie okna drewniane najczęściej poddaje się malowaniu. Podobnie jak w przypadku malowania ścian należy się odpowiednio przygotować do prac malarskich. Jak powszechnie wiadomo większość okien jest konstrukcjami ruchomymi. Z tego też względu wymagają równie dużo poświęconej uwagi podczas malowania co same ściany, a może nawet i więcej…


Stara farba


Okno poddane malowaniu nie jest zapewne oknem nowym. Jego rama bez wątpienia nie przypomina tej sprzed lat. Okna zniszczone pod wpływem padającego deszczu czy świecącego słońca przestały już cieszyć ludzkie oko, a wręcz przeciwne.

Szczególnie widoczne w praktyce okazuje się to w obiektach zabytkowych, gdzie być może zapomniane już dawno okna przestały doskonale tworzyć architektoniczny ład elewacji frontowej budynku.

Stara, łuszcząca się na ramach okiennych farba z pewnością nie jest atrakcyjna i znacznie zaburza parametry użytkowe okna. Z tego też względu starą farbę trzeba po prostu usunąć. Usuwanie farby w jednych przypadkach może okazać się czynnością mało pracochłonną, a w innych zupełnie odwrotnie. Wszystko uzależnione jest od starej warstwy farby. Tradycyjnym sposobem jest usuwanie farby przy wykorzystaniu szpachelki.


Obecnie w celu zmniejszenia nakładu pracy w usuwanie starej farby stosuje się tzw. preparaty rozpuszczające. Preparaty należą do materiałów biodegradowalnych, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Czas reakcji ze starą farbą wynosi około 50 min. Zatem usuwanie farby czasowo nie jest kosztowne. Nieco inaczej jest oczywiście z ceną samego preparatu.

Nie należy on bowiem do taniego asortymentu chemii budowlanej. 1 litr preparatu rozpuszczającego to koszt około 60 zł. Przed kupnem preparatu z pewnością trzeba zwrócić uwagę na rodzaj farby, którą chcemy usunąć z ramy okiennej.

Usuwanie powłoki malarskiej może także bazować w praktyce na użyciu opalarki. Opalarki elektryczne roztapiają starą farbę.

Temperaturę nadmuchiwanego powietrza można regulować. Opalarka elektryczna dzięki swojej konstrukcji jest w stanie usunąć farbę nie tylko z dużych, odsłoniętych powierzchni ramy, ale także tych mniejszych i trudniej dostępnych. Opalarka elektryczna usuwa farbę szybko i dokładnie.

Malowanie ramy okiennej

Malowanie ramy okiennej

Konieczność szpachlowania i szlifowania


Prace polegające na szpachlowaniu nie zawsze są koniecznością. Przede wszystkim zapotrzebowanie na nie pojawia się, gdy rama jest uszkodzona. Defektami skłaniającymi do przeprowadzenia szpachlowania są głównie ubytki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz