
- 1/2
- Następne
Szpachla do drewna jest materiałem plastycznym, dlatego też jej aplikacja nie wymaga nadzwyczajnych zdolności. Ważne jest to, aby szpachla do drewna nie pękała, a wysychając po prostu twardniała.
Szlifowanie jest kolejnym etapem poprzedzającym malowanie okien. Powierzchnię ramy okiennej drewnianej szlifuje się zarówno po szpachlowaniu jak i wtedy, gdy rama okienna nie wymaga zastosowania szpachli do drewna. Niezbędny jest oczywiście papier ścierny.
Farby nie tylko dla ram drewnianych
W związku z tym, że maluje się nie tylko ramy wykonane z drewna, ale i z plastiku należy zapoznać się z odpowiednimi rodzajami farby. Przed przystąpieniem do nałożenia farby na powierzchnię ramy okiennej wykonanej z PCV zaleca się zastosować najpierw podkład. Dopiero później nakłada się właściwą farbę kryjącą. Podkład stanowią tzw. farby gruntujące. Podłoże musi być oczywiście matowe przed gruntowaniem. Jeżeli natomiast chodzi o farbę nawierzchniową to najbardziej sprawdzone okazują się emalie alkidowe.
Ramy drewniane pokrywa się również specjalnymi podkładami i farbami nawierzchniowymi. Emalie alkidowe sprawdzają się zatem w przypadku ram drewnianych jak i tych z PCV. Są trwałe i pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów.
Przystępując do malowania powinno się zabezpieczyć szyby okienne. Przydatne są oczywiście taśmy malarskie oraz folie. Dzięki nim ochrona szyb będzie zapewniona.
Wygodne malowanie to zainwestowanie w odpowiedni sprzęt. Emalie najlepiej rozprowadza się wałkiem z gąbki. Malowanie ram okiennych jest malowaniem warstwowym, aby efekt był trwały, a nie stał się wyłącznie chwilowym przywróceniem estetycznego wyglądu okna.