Jakie drzwi łazienkowe wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie drzwi łazienkowe wybrać?

3,8/5 (14 ocen)

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem. W związku z tym wymaga wyposażenia, które będzie spełniało zadane funkcje, a równocześnie ładnie się prezentowało. Tego typu wymogi odnoszą się także do wykorzystanych materiałów budowlanych, ale i do przegród budowlanych – drzwi łazienkowych.


Łazienka i jej wymogi


Zadbanie o naszą łazienkę jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Chodzi również o poczucie komfortu. Grzyby czy pleśń są zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale równocześnie ich obecność z pewnością nie wpływa korzystnie na wizualny odbiór łazienki.

Musimy zatem zadbać o jakość środowiska wewnętrznego, czyli dokładniej ujmując: o prawidłową wymianę powietrza. To właśnie wymiana powietrza przyczynia się w znaczącym stopniu do naszego poczucia komfortu.

Łazienka to pomieszczenie o zwiększonej wilgotności powietrza. Dlatego też niezwykle ważna jest wentylacja. W związku z tym prawo budowlane dokładnie określa minimalne wymiary drzwi łazienkowych. Powinny one mieć szerokość co najmniej 0,8 m, natomiast wysokość 2,0 m w świetle. Ponadto drzwi do łazienki nie mogą być otwierane do wewnątrz.


Wentylacja


Wymiana powietrza w łazience odbywa się na drodze jego wywiewania i nawiewania. Drzwi do łazienki muszą bezwzględnie gwarantować wymieniony powyżej przepływ.

Kubatura łazienki wpływa na określenie ilości powietrza, która musi być nawiewana. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że im łazienka jest większa, tym musi dochodzić do większej wymiany powietrza niż w przypadku łazienek mniejszych pod względem kubaturowym. Nawiew zapewniają stworzone w drzwiach otwory – typowe rozwiązania przedstawiamy poniżej.

Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki

Kratka wentylacyjna

Najczęściej w celu właściwej wentylacji montujemy w drzwiach łazienkowych kratki wentylacyjne. Ich typowe przekroje są większe od 0,022 m2. Zazwyczaj mają kształt prostokątny o wymiarach 12×44 cm. W wielu domach można spotkać kratki wentylacyjne z tworzyw sztucznych. Jednak z pewnością nie prezentują się one dostatecznie dobrze. Znacznie lepszym rozwiązaniem są kratki wentylacyjne metalowe. Korzystniejszy jest wizualny odbiór, ale i łatwiejsza możliwość utrzymania ich w czystości.


Tuleja wentylacyjna

Drzwi łazienkowe zamiast kratek wentylacyjnych mogą być wyposażone w tuleje wentylacyjne. Tego typu otwory cieszą się w chwili obecnej znacznie większą popularnością. Ich zamontowanie nie wymaga trudności, a późniejsze ich czyszczenie jest znacznie wygodniejsze od czyszczenia kratek wentylacyjnych.

I chociaż nie spełniają one wymogu minimalnego przekroju niewątpliwie znajdują się w większości nowoczesnych i eleganckich drzwi łazienkowych. Istnieje możliwość wyboru ich kształtu. Producenci najczęściej oferują tuleje wentylacyjne okrągłe, ale i kwadratowe.

Podobnie jak w przypadku kratek wentylacyjnych tak i tutaj występują tuleje wentylacyjne z tworzyw sztucznych i metalu. To właśnie rodzaj materiału i wymiary tulei przyczyniają się do ich ceny. Zazwyczaj wynoszą one od kilku do około 20 zł za sztukę.
Decydując się na montaż tulei wentylacyjnych trzeba pamiętać o odpowiednim zapewnieniu nawiewu w drzwiach. Dlatego też wentylację może zapewniać jeden lub dwa rzędy otworów.

Przesuwne drzwi łazienkowe

Przesuwne drzwi łazienkowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz