Montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Jesteś tutaj:

Montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

3,5/5 (20 ocen)

Kupując drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne warto zastanowić się i przemyśleć kwestie ich montażu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki i wskazówki, którymi powinniśmy się kierować.

Coraz częściej decydujemy się na kupno drzwi bezpośrednio u producenta. W związku z tym dostajemy potrzebne wskazówki w formie instrukcji montażu zakupionych drzwi. Jednak nie powinniśmy polegać wyłącznie na tego typu poradach czy podpowiedziach. Niewątpliwie wskazane jest skorzystanie również z innych dostępnych źródeł.


Drzwi zewnętrzne


Zacznijmy zatem od drzwi zewnętrznych, których  montaż oparty jest właściwie na czterech podstawowych krokach. Wobec tego przedstawiamy je poniżej.

Otwór montażowy

Pierwszym, ale jakże ważnym etapem jest przygotowanie otworu, w którym chcemy umieścić nasze drzwi. Wiąże się to z wcześniejszym, przemyślanym wyborem rodzaju drzwi, a przede wszystkim ich wymiarów. Otwory montażowe muszą być wykonane tak, aby pasowały na mające być w nich zamontowane ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe. Dlatego też otwór musi być zwymiarowany, suchy, równy oraz pozbawiony zanieczyszczeń.

Właściwy montaż

Po bezpośrednim przygotowaniu otworu montażowego należy skupić się na pracach, których celem będzie zamocowanie ościeżnicy do ościeża. W związku z tym zmuszeni jesteśmy do rozdzielenia skrzydła drzwiowego i ościeżnicy. W takiej formie bowiem drzwi są zazwyczaj sprzedawane. Wyjątek stanowią tutaj drzwi stalowe, w których nie przeprowadza się wymienionego wcześniej rozdzielenia.


Ościeżnica, aby została w prawidłowy sposób zamocowana do ościeża, musi być wstawiana cylindrycznie. Ponadto należy zwrócić uwagę również na rodzaj ściany. Jeżeli bowiem mamy do czynienia ze ścianą warstwową zmuszeni jesteśmy ustawić ościeżnicę w płaszczyźnie izolacji termicznej. Trwałe zamocowanie ościeżnicy przeprowadza się dopiero po próbnym jej ustawieniu. Dlaczego? Ponieważ zależy nam, aby zamontowane drzwi były stabilne, trwałe, ale przede wszystkim gwarantowały bezpieczeństwo korzystania z nich. Dlatego też przeprowadzonej próby ustawienia ościeżnicy z pewnością nie można pominąć decydując się na precyzyjny montaż.

Do trwałego zamocowania ościeżnicy wykorzystuje się zazwyczaj metalowe kotwy oraz w przypadku ścian litych dyble. Kotwy stosujemy zatem jako ciężkie zamocowanie dla materiałów budowlanych pełnych. Mamy tutaj na myśli przykładowo beton czy kamień naturalny, który jest wytrzymały na ściskanie. Cienkie płyty nie wymagają jednak tak ciężkiego zamocowania, mogącego uszkodzić czy chociażby osłabić parametry techniczne istniejącego podłoża. Wobec tego korzystniejszym rozwiązaniem stają się dyble. Siła tarcia jest na tyle duża, że gwarantuje bezpieczeństwo tak wykonanego montażu.

Montaż drzwi wewnętrznych

Zapewnienie szczelności

Przy  mocowaniu ościeżnicy wokół (ogólnie ujmując) drzwi powstają szczeliny. Nie oznacza to, że montaż został przeprowadzony nieprawidłowo. Jest wręcz odwrotnie – szczeliny muszą powstać. Właśnie w szczeliny wprowadza się piankę montażową, którą jest najczęściej pianka poliuretanowa. Zazwyczaj twardnieje ona około 1 doby. Nadmiar pianki należy usunąć nożem.

Regulacja

Po zapewnieniu odpowiedniej szczelności, ostatnim etapem montażu naszych drzwi będą czynności związane z prawidłowym funkcjonowaniem przegrody. Trzeba sprawdzić działanie naszych świeżo zamontowanych drzwi i przystąpić do regulacji zawiasów. Efektem przeprowadzonej regulacji powinno być to, że drzwi otwierają/zamykają się w sposób stabilny i pozbawiony stukotu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz