Renowacja starych drzwi krok po kroku

Jesteś tutaj:

Renowacja starych drzwi krok po kroku

3,1/5 (151 ocen)

Najbardziej praktycznym domowym materiałem przeznaczonym do szlifowania okazuje się oczywiście papier ścierny. Nie oznacza to jednak, ze nie można skorzystać ze szlifierki. Dzięki niej z pewnością szlifowanie powierzchni skrzydła przebiegnie znacznie szybciej i będzie pozbawione mniejszego nakładu pracy.

Malowanie drzwi pędzlem

Malowanie drzwi pędzlem

Krok nr 3


Ostatnim działaniem, dzięki którym przywrócimy drzwiom ich dawny wygląd jest oczywiście malowanie. Malowanie skrzydeł drzwi drewnianych nie sprowadza się wyłącznie do nałożenia jednej warstwy farby. Wręcz przeciwnie z pewnością najlepsze rezultaty uzyska się stosując dwie warstwy. Pierwszą z nich stanowić powinna farba podkładowa, a dopiero później na nią trzeba nanieść warstwę farby wierzchniej.

Malowanie drzwi drewnianych nie jest trudne z pewnością znacznie więcej problemów dostarczyć mogą poprzednie kroki – usuwanie farby czy szlifowanie. Nakładanie farby na drzwi drewniane nie powinno odbywać się pochopnie. Malowanie należy rozpocząć od skrzydła, a skończyć na ościeżnicy. W przypadku skrzydeł z szybą prace malarskie trzeba zacząć od tych krawędzi.

Kierunek nakładania farby przy pomocy pędzla powinien być pionowy. Nieco inaczej maluje się farbami alkilowymi i akrylowymi. Warto o tym pamiętać. Jak już wspomniano renowacja drzwi drewnianych jest najbardziej popularna. Jednak w praktyce odnawia się także drzwi metalowe czy szklane. Pomimo swojej trwałości również ulegają zabrudzeniom czy zarysowaniom. Nie można zatem ograniczyć prac renowacyjnych wyłącznie do drzwi drewnianych.


mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz