Kosztorysy budowlane

Jesteś tutaj:

Kosztorysy budowlane

3/5 (2 ocen)
Dom

Koszty budowy są jednym z podstawowych elementów kształtujących zawartość Twojego portfela. Nie musisz się ich bać, ale warto żebyś wcześniej się nimi zainteresował. Specjalnie dla Ciebie zdecydowaliśmy się na opracowanie podstawowych informacji związanych z kosztami budowy i kosztorysami.


Część dokumentacji


Ekonomicznym elementem dokumentacji projektowej jest właśnie kosztorys. Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że jego rola jest znacząca. Kosztorys stanowi bowiem uzasadnienie ponoszonych kosztów.

W związku z tym jest częścią świadomego planowania inwestycji. Daje on podstawę do przeprowadzenia rozliczeń podatkowych. Najprościej ujmując: kosztorys w wielu przypadkach decyduje o możliwości podjęcia planowanej inwestycji.
Warto zwrócić uwagę na aktualizację przyjętych cen materiałowych oraz aktualne wyceny prac budowlanych. Dzięki temu unikniemy możliwych do powstania nieporozumień związanych z uzyskaniem kredytu, podpisaniem umowy, a w rezultacie rozliczeniem prac.


Zróżnicowanie ze względu na dokładność


Podziału kosztorysów można dokonać w szerokim zakresie. Nie tylko ujmując ich cel sporządzenia, ale także dokładność wykonania. W chwili obecnej nikogo nie dziwi już fakt, że firmy projektowe zajmują się sporządzaniem wstępnych kosztorysów. Nie są one oczywiście wersjami ostatecznymi. Dlatego też masz możliwość wprowadzenia zmian i ukształtowania kosztów zgodnie z finansami, którymi dysponujesz. Jednak pamiętaj, że koszty budowy nie obejmują podatku VAT.


Zazwyczaj firmy projektowe oferują dwie typowe wersje kosztorysów budowlanych. Chodzi tutaj o kosztorysy szczegółowe oraz kosztorysy uproszczone. Ich krótkie charakterystyki zestawiliśmy dla Ciebie w tabeli.

Tabela przedstawiająca charakterystykę kosztorysów szczegółowych i uproszczonych

Rodzaj kosztorysu

Charakterystyka

 

Kosztorys szczegółowy

Podstawą do sporządzenia kosztorysu szczegółowego jest projekt techniczny, będący częścią dokumentacji projektowej.

Jak sama nazwa wskazuje kosztorys obejmuje szczegółową wycenę robót.

Oprócz tego zawiera wykaz kosztów materiałów, robocizny oraz sprzętu.

 

Kosztorys uproszczony

 

Kosztorys uproszczony obejmuje koszty poszczególnych prac.

Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na wyszczególnienie kosztów, których w przypadku kosztorysu uproszczonego po prostu nie ma.

Kosztorys uproszczony jest zatem uproszczoną formą kosztorysu szczegółowego.

 

Rola przedmiaru


Ważnym elementem kosztorysów budowlanych są przedmiary robót. Warto zaznaczyć, że przedmiary robót budowlanych obejmują prace konieczne oraz ich ilości. Rodzaj i ilość zaplanowanych robót są szczegółowo opisane. Nie brakuje zatem potwierdzenia uzyskanych kosztów, czyli wyliczeń. Wyliczenia sporządza się na podstawie dostępnej dokumentacji technicznej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz