Kosztorysy budowlane

Jesteś tutaj:

Kosztorysy budowlane

3/5 (2 ocen)
Dom

Istotnym aspektem jest aspekt kolejności technologicznej. Poszczególne prace są zestawione według technologicznej kolejności wykonania. Przykładowy podział obejmuje: roboty ziemne, roboty fundamentowe, stropy, ściany itp. Często sporządzenie przedmiaru robót zgodnie z technologiczną kolejnością ich wykonania przysparza kosztorysantom wątpliwości. Pojawią się zatem kwestie dyskusyjne związane chociażby z robotami wykończeniowymi.

Warto rozróżniać tutaj dwa pojęcia jakimi są przedmiary i obmiary robót. Obmiar zestawia roboty już po ich wykonaniu. W tym przypadku przeprowadza się tzw. pomiary z natury. Osobą sporządzającą obmiar jest Wykonawca. Należy zaznaczyć, że podstawą są tzw. książki obmiarów. Obmiary robót budowlanych stanowią podstawę do sporządzenia takich kosztorysów jak: kosztorysy powykonawcze czy kosztorysy zamienne. Natomiast przedmiary robót budowlanych wykorzystuje się powszechnie w przypadku kosztorysów ofertowych.

Tym o to sposobem dokonaliśmy kolejnego podziału kosztorysów, ze względu na celowość ich sporządzania.

Sporządzanie kosztorysu budowlanego


Zestawienia


Etapy budowy Twojego domu i określenie ich kosztów jest procesem złożonym. Musi zatem obejmować zestawienia. Zestawienia odnoszą się nie tylko do zapotrzebowania na materiały, ale także zapotrzebowania na robociznę czy sprzęt.

Tego rodzaju wykazy przedstawiają zapotrzebowanie ilościowe na poszczególne materiały oraz ich ceny. Robocizna zaś jest określeniem czasu pracy robotników oraz kosztów ich pracy, czyli należytego wynagrodzenia. Z podobnymi kwestiami wiąże się zestawienie sprzętu. Jest to zestawienie czasu pracy maszyn oraz kosztów ich kupna (czy znacznie częściej wynajmu).


Uregulowania prawne


Trzeba pamiętać, że zagadnienia związane z kosztami budowy i kosztorysowaniem znajdują się w aktach prawnych. Kosztorysy muszą być zatem sporządzane zgodnie z prawem, czyli uregulowaniami prawnymi.

Do najważniejszych aktów prawnych zaliczyć można:
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym;
     
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego;
     
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 kwietnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

Jednak wycena budowlana wymaga zwrócenia Twojej uwagi również w stronę przepisów już nieobowiązujących. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nadal wywierają one spory wpływ na metody kosztorysowania robót budowlanych.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz