Dachy dwuspadowe - konstrukcje

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

  Dachówka płaska Orea 9

  Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

  Czytaj dalej+

Dachy dwuspadowe - konstrukcje

3,4/5 (51 ocen)

Projekt konstrukcji dachu wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Należy mieć na uwadze ściany nośne, możliwość zagospodarowania poddasza, dopasowanie projektu konstrukcji do lokalnych warunków. Projektant musi ująć także obciążenia zarówno stałe jak i zmienne.


Podział dachów


Zaczynając jednak od samego początku przydałoby się dokonać klasyfikacji, w której umiejscowimy dachy dwuspadowe. Bo chociaż to właśnie dachom dwuspadowym poświęcimy najwięcej uwagi warto w minimalnym stopniu przybliżyć również inne możliwe rozwiązania konstrukcyjne.


Rodzaje dachów spadzistych

 

1. jednospadowy (pulpitowy) – jedna połać

2. dwuspadowy (szczytowy) – dwie skośne połacie

3. naczółkowy  - podtyp dachu dwuspadowego

4. czterospadowy (brogowy)

5. mansardowy – połacie dachowe: górne i dolne (mogą mieć różne lub te same spadki)

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dlaczego dwuspadowy jest popularny?


Pomimo tak wielu możliwości dach dwuspadowy należy do najchętniej wybieranych. Pojawia się pytanie: dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ ma szereg zalet w porównaniu z innymi typami dachów spadzistych.

Dach dwuspadowy charakteryzuje się następującymi zaletami:
 • jego realizacja jest stosunkowo prosta,
 • w porównaniu z innymi rodzajami dachów daje możliwość zaoszczędzenia materiału,
 • przeznaczony jest dla stworzenia poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych,
 • daje możliwość zagospodarowania sporej powierzchni,
 • estetycznie się prezentuje,
 • można nadać mu określony styl: sprawdzi się w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych oraz domów tradycyjnych,
 • reprezentuje różne możliwości konstrukcyjne (przedstawiamy je poniżej).

Rodzaje więźb dachów dwuspadowych


Więźba krokwiowo-belkowa

To klasyczny przykład więźby prostej pod względem konstrukcyjnym, ale również opłacalnej pod względem ekonomicznym. Należy zaznaczyć, że więźby krokwiowe nadają się dla tych budynków, których rozpiętość pomiędzy ścianami nie przekracza 7,2 m. Natomiast nachylenie połaci mieści się w granicy 30-50°.

Więźba krokwiowo-belkowa to typ więźby, w której wiązary składają się z trzech elementów. Podstawowymi elementami są oczywiście krokwie oraz belki stropowe. To właśnie na belkach stropowych opierają się krokwie. Belki stropu mogą opierać się na murze lub murłacie.

Dodatkowymi elementami w więźbie krokwiowo-belkowej są wiatrownice oraz przepustnice. Wiatrownice usztywniają krokwie w kierunku podłużnym. Dzięki temu stawiają one swoistego rodzaju opór działającemu wiatru. Przepustnice oddalają okap od powierzchni ściany. W związku z tym zabezpieczają ścianę przed możliwością nadmiernego zawilgocenia.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Więźba krokwiowo-jętkowa

Zasadniczą różnicę widać już w samej nazwie. W konstrukcji wprowadzono bowiem poziomy element konstrukcyjny, jakim jest jętka. Jętka to element scalający krokwie. W związku z tym: jeżeli rozpiętość pomiędzy ścianami jest większa niż w przypadku powyżej śmiało można zdecydować się na więźbę krokwiowo-jętkową.

Dopuszczalną granicą jest w tym przypadku 12,0 m.  Jednak tylko 3,5 m długości jętki nie jest wymagane podparcie. Długości większe to konieczność odpowiedniego podparcia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz