- 1/4
- Następne
Podobnie jak z rozpiętością pomiędzy ścianami tak i z kątem nachylenia połaci dachowych. Więźba krokwiowo-jętkowa daje możliwość zwiększenia nachylenia połaci dachowych nawet do 67°. Jest to oczywiście wartość maksymalna, której nie należy przekraczać. Najkorzystniej zdecydować się na kąt przekraczający 35°, ale mieszczący się w podanych granicach.
Więźba krokwiowo-jętkowa jest często wykorzystywana w przypadku poddaszy, które będą poddaszami użytkowymi. Stąd też projektant musi umieścić jętkę na odpowiedniej wysokości (min. 2,5 m od poziomu podłogi) w celu możliwości zagospodarowania poddasza.
Więźba płatwiowo-jętkowa
Jak wspomniano już wcześniej, jętki o długości powyżej 3,5 m długości wymagają podparcia. Do tego służą wymienione w nazwie więźby: płatwie.
Płatwie mają duże znaczenie w pracy statycznej konstrukcji. Usztywnienie konstrukcji przy stosunkowo dużych rozpiętościach jest możliwe poprzez zastosowanie jętki. Jej praca nie byłaby jednak efektywna, gdyby nie płatwie.
W więźbie o rozpiętościach wiązarów do 12,0 m jętki podpiera się dwiema płatwiami. Powstają zatem ściany stolcowe. Złożone są one z podwaliny, słupów stolcowych oraz płatwi pośrednich. Ścian stolcowych w tym rodzaju więźby może być: jedna lub dwie.
!!! Pamiętaj, że płatwie znajdujące się pod jętkami mogą znacznie utrudnić prace związane z adaptacją poddasza.
Dom z dachem dwuspadowym
Więźba płatwiowo-kleszczowa
Dach dwuspadowy to także możliwość wykonania więźby z wykorzystaniem płatwi i kleszczy. Tego typu więźba jest złożona pod względem konstrukcyjnym. Jej wykonanie wymaga zatem większych nakładów finansowych oraz pracy umysłowej projektanta.
Występują w niej wiązary główne oraz wiązary pośrednie. Istotnymi elementami są kleszcze. Usztywniają one wiązary główne. W związku z tym nie są przeznaczone dla każdej pary krokwi.
!!! Jeżeli zależy Ci na pomieszczeniu do zamieszkania warto zdecydować się na tego rodzaju więźbę ze ścianką stolcową.
Podsumowując…
Dach dwuspadowy to inwestycja w więźbę. W zależności od rodzaju wiązarów: z wykorzystaniem rozpór (krokwiowe, jętkowe) lub bez nich (płatwiowo-kleszczowe), mamy określone możliwości. Im więźba będzie bardziej rozbudowana, tym większe rozpiętości, ale i większy koszt wykonania…
mgr inż. Zuzanna Buszta