Czterospadowy dach kopertowy

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Czterospadowy dach kopertowy

2,9/5 (72 ocen)

Dach kopertowy najczęściej wykorzystywany jest do budynków parterowych i budynków z poddaszem użytkowym. Na jego konstrukcję składają się cztery połacie, które, jeśli patrzy się na nie z góry, przypominają kształtem kopertę (stąd nazwa). Mają one ten sam kąt nachylenia i stykają się w narożach. Czy dach kopertowy jest praktycznym rozwiązaniem?


Właściwości dachu kopertowego


Jest to, jak wspomnieliśmy, dach czteropołaciowy, w którym dwie równoległe w kształcie trapezów zbiegają się w kalenicy. Na dachu kopertowym są wiec dwie trójkątne połacie, których wierzchołki dochodzą do przeciwległych krańców kalenicy oraz dwie połacie w kształcie trapezu. Miejsca styku połaci tworzą kąty wypukłe, więc z dachu czterospadowego woda spływa bez większego problemu, a śnieg na nich nie zalega długo. Dach czterospadowy (kopertowy) zazwyczaj tworzy się przy użyciu konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Ważną rzeczą, w takich dachach, jest racjonalne rozplanowanie okien połaciowych oraz kominów. Te ostatnie powinny być umieszczone na tyle wysoko, by zapewnić wystarczający ciąg.  

Dachy kopertowe są atrakcyjnym i praktycznym rodzajem, ale – niestety – nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pod ich czterema skosami nie pozostaje wiele miejsca na funkcjonalne wykorzystanie. Jego poddasze ma więcej skosów, niż na przykład dach dwuspadowy.

Dachy czterospadowe są w naszym kraju dość popularne. Pojawiają się tak w budownictwie tradycyjnym, jak i zupełnie nowoczesnym. Jak każdy z rodzajów, mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji odnośnie ostatecznego wyboru. Dlatego dobrym wyjściem jest stawianie pytań projektantom i budowlańcom, porównywanie różnych wariantów. Można wykorzystać do tego różnego rodzaju wizualizacje, by przekonać się, która opcja jest dla nas optymalna.

Dom z dachem czterospadowym - kopertowym

Dom z dachem czterospadowym - kopertowym

Jakie pokrycie na dach kopertowy?


Tego typu dach, jak już wiemy, ma trapezowe i trójkątne połacie, więc jest w nich sporo kątów prostych, co nie ułatwia montowania pokrycia. Dlatego najczęstszym sposobem krycia dachów kopertowych są dachówki, gont, wióry, a w narożach trzeba wykorzystać droższe dodatkowe elementy. Można również zastosować blachodachówkę lub blachę, ale wówczas pojawia się dużo odpadów. Pokrycie z gontów i wiór najlepiej sprawdza się na dachu czteropołaciowym typu dworek i budownictwie regionalnym.


Nad wyborem pokrycia dachu najlepiej jest zastanowić się jeszcze na etapie planów, aby później nie zostać niemile zaskoczonym choćby ceną. Wiele osób decyduje się na konkretne pokrycie biorąc pod uwagę jedynie względy estetyczne, zapominając o idących za tym wydatkach.

Dach kopertowy

Dach kopertowy

Sposoby na poddasze


Niestety, na poddaszu pod dachem kopertowym jest nisko. Dlatego profesjonaliści rozwiązują ten problem na przykład opierając dach na ściance kolankowej. Należy jednak uważać z jej wysokością. Wiadomo, że im jest wyższa, tym poddasze bardzie funkcjonalne, ale cierpią na tym proporcje całego budynku, a konkretnie te pomiędzy dachem a ścianami.

Niektórzy próbują rozwiązać to sposobem na dach dwuspadowy, a więc za pomocą wysokiego kąta nachylenia dachu, ale przy czterospadowych efekt nie jest całkiem zadowalający. Zyskuje się zbyt mało użytkowej powierzchni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz