Wymiary krokwi do więźby dachowej

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

  Co to są membrany dachowe Koramic?

  Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

  Czytaj dalej+

Wymiary krokwi do więźby dachowej

3,2/5 (301 ocen)

Wykonanie więźby dachowej musi być poprzedzone sporządzeniem projektu, w którym to zestawia się obliczenia poszczególnych elementów dachu. Jednymi z takich elementów są krokwie - pochyłe belki o prostokątnym przekroju. Wymiary krokwi dachowych to niezwykle ważne zagadnienie i nie można go lekceważyć.


Rola krokwi


Wymiarowanie więźby dachowej to kompetencja spoczywająca w rękach konstruktora z uprawnieniami budowlanymi. Głównym zadaniem krokwi jest usztywnienie bryły budynku i utrzymanie pokrycia dachowego. Belka musi być zatem wytrzymała i odporna na działanie przewidywanych obciążeń oraz czynników zewnętrznych. Drewniane więźby dachowe należą do jednych z najczęściej wybieranych, a zatem przedmiotowe krokwie stają się ich nieodłączną częścią. Pojawiają się w każdym z trzech podstawowych rodzajów dachu takich jak: krokwiowo-belkowy, jętkowy czy płatwiowo-kleszczowy.

Czynniki mające wpływ na typ zaprojektowanej więźby dachowej:

 • plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy
 • lokalizacja budynku (strefy obciążeniowe)
 • bryła budynku
 • przeznaczenie poddasza
 • budżet


Obliczenia


Zaprojektowanie właściwego przekroju drewnianej krokwi jest skutkiem przeprowadzenia obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Wielkość krokwi musi współgrać z danymi statycznymi więźby dachowej.

Z praktycznego punktu widzenia istotne okazują się nie tylko obciążenia w postaci obciążenia stałego, śniegiem czy wiatrem, ale także zestawienie ich kombinacji. Podczas wymiarowania uwzględnia się schemat statyczny krokwi oraz kąt nachylenia połaci dachowej. Geometria krokwi to wynik połączenia przekroju poprzecznego z długością krokwi i ich rozstawem. W obliczeniach bezwzględnie wymagane jest sprawdzenie stanów granicznych – nośności i użytkowania. Przekrój krokwi będzie właściwie dobrany, jeżeli żaden ze stanów granicznych nie zostanie przekroczony. Czynnikiem wpływającym na wartości przeprowadzanych obliczeń będzie niewątpliwie także materiał – drewno – jego wytrzymałość, moduł sprężystości, moduł odkształcenia postaciowego.


Wymiary krokwi


Jeżeli chodzi o typowe przekroje drewnianych krokwi to zazwyczaj ich wysokość jest dwa razy większa od szerokości. Nie jest to jednak podstawową wytyczną podczas projektowania. Zakup krokwi może być połączony z impregnacją drewnianych belek (zanurzeniową lub ciśnieniową), co oczywiście przedkłada się na podwyższoną cenę.


Zestawienie przykładowych przekrojów krokwi

Szerokość (cm)

Wysokość (cm)

5

10

5

12

6

12

7

14

8

16

8

18

8

20

9

18

 
 

Chcąc zapewnić należytą stabilność i sztywność więźby krokwiowo-belkowej nie powinno się stosować krokwi dłuższych niż 5,00 m. Ponadto maksymalny rozstaw krokwi wynosi 1,20 m. Rozstaw ten wywiera wpływ na rozmieszczenie łat i późniejszy zakup okien połaciowych.


mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz