Idealny, trwały i praktyczny dach, ale jaki?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Idealny, trwały i praktyczny dach, ale jaki?

3,8/5 (8 ocen)

Konstrukcja więźby dachowej i pokrycie dachu to niewątpliwie dla wielu kwestia sporna. Trzeba zatem dokładnie przeanalizować zarówno materiały jak i trudności wykonawcze. Co musisz zrobić, aby Twój dach był idealny?


Płaski czy spadzisty?


Dach płaski w domach jednorodzinnych nie jest z pewnością już tak popularny jak dawniej. Jego czasy świetności na dzień dzisiejszy minęły, aczkolwiek to właśnie te dachy projektuje się w domach energooszczędnych. Zatem już wkrótce zainteresowanie dachami płaskimi może być znacznie większe. Montaż chociażby kolektorów słonecznych jest znacznie mniej uciążliwy niż w przypadku dachów spadzistych.

Nieco inaczej dzisiejsza sytuacja wygląda w przypadku domów wielorodzinnych czy budynków użyteczności publicznej (np. szkół). Dlaczego? Ponieważ zaczęto doceniać rolę dachów płaskich, które dają możliwość stworzenia malowniczego ogrodu w mieście. Ogród na dachu dzisiaj już nikogo nie dziwi, a staje się komfortowym miejscem, gdzie chętnie spędza się czas wolny.

Dlaczego zatem według Polaków dach płaski nie jest idealnym rozwiązaniem? Wbrew pozorom nie chodzi tutaj jedynie o kwestię odśnieżania stropodachu zimą. Polacy znacznie bardziej przyzwyczajeni są po prostu do dachów spadzistych. Dachy spadziste są w mniemaniu Polaków po prostu ładniejsze, a tradycyjna zabudowa bierze górę nad nowoczesnym dachem płaskim.


Dach spadzisty idealny?


Chociaż częściej decydujemy się na dach spadzisty to czy uważamy go za idealny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pomimo tego, że dach spadzisty jest dla nas znacznie bardziej przyjazny od dachu płaskiego to zauważamy oprócz zalet także i jego wady. Jedną z nich jest przykładowo brak odporności na silne wiatry. Bardzo często zdarza się, że silny wiatr jest w stanie zerwać połać dachu. Stąd tak ważne okazuje się prawidłowe zaprojektowanie konstrukcji i uwzględnienie czynników zewnętrznych takich jak obciążenie śniegiem czy wiatrem.


Rodzaje dachów spadzistych


Dach spadzisty nie wiąże się z jednym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Zatem ponownie pojawia się możliwość dokonania w tym zakresie. Typowym przedstawicielem dachów spadzistych jest dach dwuspadowy. Doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnych domów jak tych starszych, remontowanych przez nas.

Dach jednospadowy nie jest często wybieranym dachem dla domów jednorodzinnych. Częściej wybieranym jest dach czterospadowy. Jednak nieprzeciętnym liderem jest tutaj dach wielospadowy. Przede wszystkim wynika to ze złożoności konstrukcji projektowanych budynków. Nietypowe projekty domów skłaniają zatem do wyboru dachu wielospadowego.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Pokrycie


Poszukiwań idealnego dachu nie można zakończyć na wyborze dachu płaskiego czy spadowego. Zewnętrzną odsłonę dachu stanowi przecież jego pokrycie. I tutaj podobnie jak na początku może pojawić się szereg dylematów związanych z tym wyborem.
Jakość wykonanego pokrycia dachowego jest w dużym stopniu związana oczywiście z robocizną jak i kosztami materiałów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz