Wymiary i dobór rynien

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Wymiary i dobór rynien

3,5/5 (87 ocen)

Właściwie zaprojektowany i wykonany system odwodnienia dachu eliminuje powstawanie wilgoci czy przecieków. Szczególnie istotne okazują się wymiary rynien i rur spustowych, od których uzależnione jest sprawne odprowadzanie wód opadowych.


Dobór orynnowania


Przykre konsekwencje niesie za sobą niedostosowanie wymiarów rynien i rur spustowych do wielkości dachu i pojawiających się opadów. W związku z tym gabaryty rynien należy dostosować do indywidualnych potrzeb i warunków środowiskowych.

Dobór wymiarów rynien uzależniony jest od:

  • powierzchni efektywnej dachu
  • nachylenia połaci dachowej
  • natężenia opadów

 


Średnica rynny

Z pewnością do najbardziej popularnych rynien należą półkoliste czy eliptyczne. Dlatego też jednym z naczelnych wymiarów jest oczywiście średnica. W związku z tym już na wstępie warto podkreślić, że sam montaż rynien powinien zważać na spadek w kierunku odpływu.

W zależności od wielkości powierzchni efektywnej dachu należy dobierać system orynnowania. Każda średnica rynny ma odpowiadającą jej orientacyjną powierzchnię odwadnianą.

Rynna

 

ZASADA OGÓLNA:

Około 1cm2 przekroju rynny powinien orientacyjnie zapewnić  odwodnienie  1 m2 połaci dachowej.

Średnica rynny

Powierzchnia odwadnianego dachu

75 mm

35 m2

100 mm

65 m2

125 mm

95 m2

150 mm

140 m2

180 mm

200 m2

250 mm

400 m2

 

Warto podkreślić, że dobór wymiarów rynien jest także uzależniony od miejsca lokalizacji rur spustowych. Osiągalne są bowiem znacznie większe powierzchnie odwadnianego dachu – dzieje się tak w przypadku lokalizacji rur spustowych pośrodku połaci dachowej. Jednak w praktyce znacznie chętniej ukrywamy rury spustowe umieszczając je w częściach narożnych budynków.  Dzieje się tak również wtedy, gdy mamy do czynienia z rozbudowanymi konstrukcjami połaci dachowych.

Trzeba pamiętać, że zwiększona średnica rynny wymusza konieczność zastosowania większej rury spustowej.
 

Średnica rynny

Średnica rury spustowej

125 mm

87 mm

150 mm

100 mm

 

Rynny prostokątne

 

Sytuacja wygląda oczywiście podobnie w przypadku innych kształtów rynien – np. rynien prostokątnych. Producenci zazwyczaj podają długość rozwinięcia oraz szerokość w dnie.< czytaj dalej...

Koniecznie zobacz