Rynny miedziane - trwałość na lata

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Rynny miedziane - trwałość na lata

3,6/5 (10 ocen)

Rynny miedziane są niezwykle trwałe, odporne na korozję, ale i bardzo drogie. Warto jednak w nie zainwestować, ponieważ są odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne oraz nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i posłużą nam przez lata. Poniżej podpowiadamy, jakie są wady i zalety miedzianego orynnowania i jak je prawidłowo zamontować.


Zalety i wady miedzi


Miedź należy do najbardziej żywotnych metali. Elementy miedziane mogą przetrwać w nienaruszonym stanie nawet 300 lat. Dzięki patynie (nalot, który z czasem pokrywa miedź) są odporne na korozję. Patyna powstaje pod wpływem reakcji soli miedzi z powietrzem. Miedź cechuje się niskim współczynnikiem chropowatości, który ułatwia szybki przepływ wody i chroni przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Dodatkowo metal ten ma zdolność niszczenia drobnoustrojów, dlatego chronią przed pojawianiem się nalotu, grzybem i pleśnią. Pamiętać jednak trzeba, że miedź jest metalem miękkim, który łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym spowodowanym przez materiały twarde, np. piasek, kamienie. Pomimo tego, wymienione wyżej zalety miedzi przemawiają na korzyść jej wyboru na materiał do wytworzenia rynien dachowych.


Produkcja i parametry


Rynny miedziane produkowane są z czystej miedzi albo miedzi powleczonej cynkiem lub akrylem. Decydując się na rynny z miedzi, należy pamiętać, że z tego materiału powinny być wykonane też obróbki blacharskie, które mają chronić część okapową przed wodą i wilgocią. Wszystkie elementy orynnowania można wykonać u dekarza, który powinien posiadać odpowiednie maszyny i narzędzia do profilowania i łączenia blachy oraz mieć odpowiednie doświadczenie. Jest to jednak bardzo pracochłonne i zazwyczaj prostszym rozwiązaniem okazuje się zakup gotowego orynnowania w sklepie. Uważane jest ono za bardziej trwałe od tego wyrabianego ręcznie, a jego montaż jest prostszy i mniej czasochłonny. Grubość rynny miedzianej wynosi ok. 0,6−0,7 mm. Poszczególne rynny mają długość do 6 m, a rury do 3 m. Jeżeli konstrukcja dachu wymaga użycia wielu narożników, warto wybrać lutowane z dwóch odcinków blachy – są trwalsze. Rynny miedziane dostępne są w formie półokrągłej, prostokątnej i ciągłej.

Rynna miedziana

Rynna miedziana

Montaż


Do zamontowania gotowych elementów orynnowania miedzianego wystarczą podstawowe narzędzia blacharskie: giętarka do haków, lutownica oraz nożyce. Rynny wieszamy na hakach z bednarki miedzianej o wymiarach dostosowanych do ich wielkości – 40×5, 30×5, 30×4 lub 25×5 cm. Należy zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi hakami na odległość 40−60 cm. Rury gzymsowe wiesza się na hakach, które umieszczane są wewnątrz rynny. Rury spustowe mocowane są obejmami miedzianymi. Do prostokątnych rynien i kwadratowych rur haki i obejmy często wykonywane są na zamówienie. Ważne jest, aby rynny gzymsowe były jedynie powieszone na hakach, a nie przymocowane, rury spustowe zaś nie mogą być połączone na stałe, ponieważ pod wpływem zmian temperatury zmianie ulega długość tych elementów. Współczynnik rozszerzalności liniowej miedzi wynosi 1,69 mm/m/100°C, co pokazuje o ile milimetrów wydłuży się metrowy odcinek rynny, jeśli temperatura wzrośnie o 100°C. Dlatego ważne jest wykonanie dylatacji, czyli zamontowanie złączek dylatacyjnych, które skompensują wydłużenie materiału i uchronią rynny przed zniszczeniem. Najczęściej montowane są one w okolicy narożników lub na połączeniach dłuższych elementów rynien. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz