Rynny miedziane - trwałość na lata

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Rynny miedziane - trwałość na lata

3,6/5 (10 ocen)

Dokładnie odmierzone i poprzycinane elementy orynnowania najczęściej łączy się na zakład i lutowanie. Połączenia, które są najbardziej narażone na odkształcenia warto dodatkowo wcześniej zespolić nitami. Do lutowania miękkiego używa się lutownicy gazowej lub elektrycznej oraz spoiwa cynowo-ołowiowego, cynowo-miedzianego lub cynowo-srebrnego z odpowiednią zawartością cyny. Czynność ta wymaga wprawy, dlatego najlepiej powierzyć ją fachowcowi. W celu zakrycia miejsc lutowania można użyć taśmy z folii miedzianej pokrytej z jednej strony butylową taśmą klejącą. Do łączenia poszczególnych elementów orynnowania można też wykorzystać spoiwo dekarskie lub mufę.

Prawidłowy montaż ma ogromne znaczenie dla trwałości orynnowania i trafnego odprowadzania wody. Rynny wykonane z materiału nawet najwyższej jakości nie gwarantują szczelności i odpowiedniego spełniania swojego zadania, jeżeli zostaną źle osadzone i połączone.


Dodatki


Zamontowane orynnowanie musi zostać dokładnie zabezpieczone i wykończone specjalnymi elementami. Zapewni to skuteczne odprowadzanie wody z dachu, bez przecieków i przestojów. Niezbędne są: denka do zakończenia rynny, narożniki, sztucery, kolanka, oboje (odsadzki), oporniki, a także łapacze liści i wody deszczowej (tzw. rewizje). Obróbki wokół kominów i okien dachowych dopełnią wygląd całościowy dachu, a także odpowiednio zabezpieczą jego elementy przed zniszczeniem. Producenci mają w swojej ofercie również elementy ozdobne, które montuje się na rynnach, kalenicy i kominie.


Co szkodzi rynnom miedzianym?


Pomimo swojej wielkiej trwałości w porównaniu do innych materiałów wykorzystywanych do produkcji orynnowania, rynny miedziane źle reagują na niesprzyjające dla nich czynniki. Słona mgła, czyli zawiesina soli w powietrzu, powoduje, że powierzchnia miedziana szybciej pokrywa się patyną. Dwutlenek siarki zawarty w kwaśnych deszczach jest przyczyną pojawiania się na elementach miedziowych czarnego nalotu siarczku miedzi. Rynien miedzianych nie można montować na dachach z pokryciem ze stali lub tytanocynku czy z elementami wykonanymi z tych metali, a także z aluminium, żelaza i elementami miedziowanymi galwanicznie, ponieważ sprzyja to powstawaniu korozji. Drewno, które bezpośrednio styka się z miedzią nie może być impregnowane preparatami solnymi, które pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają kwaśne związki chemiczne niszczące miedź.


Warto wiedzieć, że…


Miedziane pokrycia dachowe oraz rynny znane są od setek lat. Charakterystyczny zielonkawy nalot, czyli patyna, jest ich elementem rozpoznawczym. Rynny miedziane nie wymagają konserwacji i czyszczenia, tym samym gwarantując komfort użytkowania. Mogą pozostać w nienaruszonym stanie nawet 300 lat. Niestety, są materiałem stosunkowo drogim, ale ze względu na jego trwałość koszt miedzianego orynnowania bądź pokrycia dachowego na przestrzeni lat nie wypada gorzej od kosztu innych materiałów, a wręcz korzystniej.

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz