Montaż i mocowanie rynien

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

  Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

  Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

  Czytaj dalej+

Montaż i mocowanie rynien

3,6/5 (20 ocen)

Nowoczesne systemy rynnowe pozwalają na sprawne odprowadzenie wody z dachu. Przyczynia się  do tego nie tylko asortyment systemu, ale także właściwie przeprowadzony montaż. Czy warto montować rynny samodzielnie?


Zasady


Prawidłowe zamocowanie rynien stawia przed wykonawcą kilka niezbędnych, podstawowych wymogów. Przede wszystkim po odpowiednim doborze wymiarów rynien i rur spustowych należy szczególną uwagę zwrócić na stronę nawietrzną połaci dachu dwuspadowego.

Trzeba pamiętać, że funkcjonowanie rynny wiąże się z jej lokalizacją. Z tego też względu nie może być ona ukryta pod połacią dachową. Najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest lokalizacja rynny zgodnie z fikcyjnym przedłużeniem połaci dachowej. Minimalny wymiar wystawania rynny poza połać dachową jest bezpośrednio związany z gabarytami rynny, jej pojemnością. Zaleca się, aby minimalna szerokość wynosiła połowę szerokości rynny. Ma to na celu bezpośrednie przejmowanie przez rynny wody spływającej z dachu.

Ponadto istotne w praktyce okazuje się uwzględnienie termicznego oddziałania na rynny z PCV. Stąd niezbędną czynnością  jest podział rynien, których długość przekracza 20 m. Krótsze odcinki pozwolą zarówno na kurczenie się jak i wydłużanie elementów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na rozszerzalność termiczną materiałów.Hak rynnowy


Montaż rynien należy rozpocząć od haków rynnowych. Trzeba pamiętać, że można skorzystać z trzech sposobów mocowania haków rynnowych.
 

Sposób mocowania haków rynnowych

Charakterystyka

Do deski czołowej

 • konieczność zastosowania specjalnych uchwytów doczołowych
 • szybki montaż
 • skłonność do popełniania błędów
 • ograniczenie dla dekoracyjnego wykończenia zamknięcia okapu

Do krokwi

 • tradycyjne mocowanie do górnej lub bocznej powierzchni krokwi
 • konieczność zastosowania uchwytów nastawnych prostych lub skręconych (długich lub krótkich)

Do pokrycia dachu

 • wykorzystanie specjalnych haków z zaczepem umożliwia zamocowanie rynny na dachówce lub do pokrycia z blachy falistej

 

Montaż haków rynnowych nie ogranicza się wyłącznie do sposobu. Z praktycznego punktu widzenia konieczne okazuje się określenie położenia haków rynnowych i ich rozstaw. W celu ustalenia położenia przydatny okazuje się sznurek lub żyłka.

Najważniejsze wytyczne:

 • Odległość haka rynnowego od okapu  

- około 15 cm

 • Spadek pomiędzy hakami rynnowymi w kierunku rury spustowej

- około 2-3 ‰

 • Rozstaw haków rynnowych

– około 50-70 cm (w zależności od przewidywanego obciążenia śniegiem)

Niektórzy z producentów pozwalają na uzyskanie rozstawu nawet  90 cm.
Warto mieć na uwadze, że rozstaw haków rynnowych powinien być mniejszy w przypadku narożników czy przewidzianych wlotów rur spustowych.

Szczególnym rodzajem uchwytów są uchwyty nastawne. Ich budowa pozwala na regulację spadku już po zamontowaniu uchwytu (jest to tzw. uchwyt tworzywowy z otworami przykręcony do płaskownika).
 

Rodzaj haka rynnowego stalowego

Orientacyjna cena dla średnicy 100 mm

doczołowy

około 11 zł/szt.

doczołowy regulowany

około 12 zł/szt.

dokrokwiowy

około 14 zł/szt.

 

Długość rynny i otwory


Kolejnym etapem prac montażowych jest dostosowanie zakupionej rynny do wymaganej długości. Cięcie rynny przeprowadza się z wykorzystaniem nożyc lub specjalnej piłki do metalu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz