Rynny dachowe - bardzo istotne

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Rynny dachowe - bardzo istotne

3/5 (4 ocen)

Odprowadzanie wody deszczowej z dachu jest istotnym czynnikiem, który decyduje o funkcjonalności i komforcie przebywania w naszym domu. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i nie dopuścić do awarii. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, aby wybór  orynnowania nie stanowił dla nas większego problemu?
 

Funkcje orynnowania
 

Orynnowanie jest złożonym systemem, ponieważ składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich są poziome rynny, a drugim pionowe rury spustowe. Zadaniem całego systemu jest odprowadzenie wody z dachu, którą traktuje się jako ścieki deszczowe.  

Projektowanie systemu wymaga uwzględnienia miarodajnego natężenia deszczu oraz odwadnianej powierzchni. Chodzi tutaj o jej pole oraz rodzaj, na podstawie którego określa się współczynnik spływu. Prawidłowe zaprojektowanie uniemożliwi pojawienie się na ścianach wilgoci. Równocześnie wokół domu nie pojawią się zanieczyszczenia, gdyż zostaną one odprowadzone z rynien do rur spustowych, a następnie do kanałów ściekowych.

Ponadto  rynny i rury spustowe mają wpływ na wygląd zewnętrzny naszego domu. W związku z tym powinny być również tak dobrane, aby w pełni współgrały z wykonanym wcześniej pokryciem dachowym.
 

Rodzaje rynien dachowych
 

Wybór rynien dachowych to przede wszystkim podjęcie decyzji z zakresu ich kształtu oraz materiału, z którego będą wykonane. Kształt przekroju rynny będzie związany z jej przepustowością i równocześnie będzie miał wpływ na precyzyjne odprowadzanie wody deszczowej. Natomiast od rodzaju materiału będzie uzależniona trwałość i konserwacja rynien.


Ze względu na kształt przekroju rynny dzielimy na:

  • Półkoliste – mają średnicę 10÷20 cm, są bardzo często stosowane ze względu na parametry wytrzymałościowe.
  • Półeliptyczne – przede wszystkim przeznaczone dla dachów o dużej powierzchni.
  • Trapezowe, prostokątne – mają podstawę 10÷15 cm, ich wysokość nie jest duża, więc głównie stosowane są w przypadku małych dachów.

Rynny dachowe

Rynny dachowe

Ze względu na materiał rynny dzielimy na:
 

Plastikowe – produkowane są z polichlorku winylu, który pokrywa się powłokami zabezpieczającymi rynny przed promieniami słonecznymi. Rynien plastikowych nie trzeba malować i nie są one podatne na korozję. Mają najczęściej długość w przedziale 1÷6 m. Producenci umożliwiają wybór koloru. Ponadto rynny plastikowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo tanie. Zaletą jest również możliwość szybkiego i precyzyjnego sztukowania. Ze względu na zmiany temperatury mogą się kruszyć. Ich trwałość wynosi około 15÷20 lat.

Miedziane – produkowane są jako miedziane lub miedziane z powłokami. Mają naturalny kolor i nie wymagają konserwacji. Są łatwe nie tylko w samym formowaniu, ale i montażu. Jednocześnie nie ulegają wpływom temperatury, a ich żywotność szacuje się na 150÷200 lat. Z tych względów ich cena jest znacznie wyższa w porównaniu z rynnami plastikowymi. Rynny miedziane ulegają jednak elektrokorozji, dlatego nie mogą być łączone z elementami wykonanymi ze stali ocynkowanej, aluminium, cynku, tytano-cynku czy elementami miedziowanymi galwanicznie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz