Rynny dachowe - bardzo istotne

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Rynny dachowe - bardzo istotne

3/5 (4 ocen)

Tytanowo-cynkowe – ze względu na to, że materiał jest stopem tytanu, cynku, miedzi i aluminium po pewnym czasie pokrywa się patyną i nie wymaga malowania. Blacha nie zawiera szkodliwych substancji, więc nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Żywotność takich rynien wynosi około 100 lat. Tego typu asortyment jest podatny na korozję. Koszt jednego metra bieżącego to około 30 zł.

Aluminiowe – blacha zabezpieczona powłoką chroniącą przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Rynny aluminiowe są różnego koloru i wykonuje się je przeważnie bezpośrednio na budowie. Dzięki temu można stworzyć ciągły profil rynny, czyli nieprzerwany odcinek na całej długości dachu. Trwałość tych rynien szacuje się na około 60 lat. Jeżeli chodzi o ceny to przykładowo: cena 3 m rynny o szerokości 125 mm i grubości 1,5 mm wynosi 130 zł.
 

Montaż rynien dachowych

Montaż rynien dachowych

Montaż
 

Prawidłowe działanie systemu rynnowego to nie tylko wybór kształtu i materiału. To również jego precyzyjne  zamontowanie. Rynny nie mogą wystawać poza płaszczyznę, która jest przedłużeniem dachu. Montaż odbywa się poprzez wsunięcie rynien (zgodnie z określonym spadkiem) we wcześniej przytwierdzone haki. Ważne jest zapewnienie możliwości przesuwu zamontowanych już rynien. Takie rozwiązanie wynika z okresowych zmian temperatury, powodujących rozszerzanie lub kurczenie części rynny. Poszczególne odcinki rynny łączy się przez sklejanie, lutowanie lub wykorzystanie zacisków czy złączek ze specjalnymi uszczelkami.


Należy również pamiętać o okresowym oczyszczaniu rynien (jesień, wiosna) – szczególnie łuków, łączników i wylotów.  Zgromadzone w tych miejscach zanieczyszczenia i osady mogą przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania całego systemu odprowadzającego wodę. Z tego względu bardzo często stosuje się siatki ochronne, które przeciwdziałają zatykaniu się systemu (liście).

Wyboru systemu odwadniającego dach nie powinno się bagatelizować. Chodzi tutaj zarówno o rynny jak i rury spustowe. Nieszczelność tych elementów powoduje pękanie tynków, wilgoć na ścianach zewnętrznych, a nawet podmakanie fundamentów. Warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru.
 

Koniecznie zobacz