Ile kosztuje konstrukcja i pokrycie dachu?

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

 • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

  Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

  Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

  Czytaj dalej+

Ile kosztuje konstrukcja i pokrycie dachu?

3,5/5 (27 ocen)

O tym, że udział nakładów finansowych  związanych z wykonaniem dachu jest znaczący  w kosztach całkowitej budowy domu, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie cenom materiałów i robocizny. Czy decydując się na oszczędność trzeba liczyć się z obniżoną jakością i znacznie krótszą trwałością dachu?


Struktura połaci


Niewątpliwie chcąc dokonać jakiejkolwiek oceny należy prześledzić strukturę połaci dachowej. Można tego dokonać przyglądając się typowemu przekrojowi przez połać czy kalenicę dachu ocieplonego.

Warstwy dachu ocieplonego:

 • płyty gipsowo-kartonowe
 • paroizolacja
 • izolacja cieplna
 • krokwie
 • wiatroizolacja
 • łaty
 • pokrycie dachowe

 

Budowa więźby dachowej

Budowa więźby dachowej

 

Podstawą wykończenia poddasza ocieplonego są płyty gipsowo-kartonowe. Ich ceny wynoszą około 40 zł/m2. Jednak trzeba zaznaczyć, że płyty, które mają podwyższoną odporność na działanie ognia są oczywiście droższe. W celu zapewnienia należytego bezpieczeństwa to właśnie te drugie będą lepszym rozwiązaniem. Ponadto należy zaznaczyć, że dodatkowe koszty to także ruszt, na którym układa się płyty gipsowo-kartonowe. Zlecając prace wykończeniowe trzeba uwzględnić także robociznę – około 50 zł/m2.


Szczególnie ważne w przypadku konstrukcji dachu są straty ciepła i zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza. W związku z tym nie należy oszczędzać na paroizolacji. Najlepszym rozwiązaniem dla poddaszy użytkowych są oczywiście membrany wysokoparoprzepuszczalne. Znacznie lepiej sprawdzają się one od stosowanych do niedawna typowych folii dachowych. Dzięki membranom na poddaszu można utrzymać prawidłowy mikroklimat. 1 m2 wysokiej jakości membrany wysokoparoprzepuszczalnej kosztuje około 70 zł. Trzeba pamiętać, aby nie stosować tego samego materiału jako paroizolację i wiatroizolację (wiatroizolacja musi mieć mniejszą paroprzepuszczalność).

Zapewnienie należytych parametrów cieplnych to inwestycja w izolację, którą stanowi najczęściej wełna mineralna lub szklana. Do ocieplenia poddasza można wykorzystać także płyty styropianowe.

Rodzaj izolacji cieplnej

Cena

Wełna mineralna

- płyty około 20 zł/m2

- maty około 10-40 zł/m2

Wełna szklana

- maty około 15 zł/m2

Płyty styropianowe

- gr. 10 cm około 65 zł/m2

- gr. 12 cm około 70 zł/m2

-gr. 20 cm około 85 zł/m2

 

Drewniana konstrukcja

Nie można się oszukiwać – również na drewnianej więźbie dachowej nie powinno się oszczędzać. Zbyt niska jakość drewna może bowiem przynieść więcej szkody niż chwilowej korzyści. Z tego względu najlepiej zdecydować się na dobrą jakościowo tarcicę. Co to oznacza w praktyce? czytaj dalej...

Koniecznie zobacz