Dachy szklane - coraz bardziej popularne

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Dachy szklane - coraz bardziej popularne

3,6/5 (86 ocen)

Popularność szklanych konstrukcji jest ogromna. Szkło kojarzy się bowiem z elegancją i doświetleniem, dzięki któremu kształtowanie przestrzeni nabiera zupełnie nowego, świeżego charakteru. Stąd tak spore zainteresowania szklanymi dachami. Co powinieneś o nich wiedzieć?


Gdzie?


Zauważa się, że szklane dachy nie są typowe dla budynków jednorodzinnych. Oczywiście zdarza się, że spotyka się chociażby szklane daszki nad drzwiami głównymi. Mocowanie jakie się stosuje to zazwyczaj mocowanie punktowe. Producenci szklanych konstrukcji oferują także specjalne podkonstrukcje, które wykonuje się powszechnie ze stali, zwłaszcza ze stali nierdzewnej.

Szklane dachy są znacznie bardziej lubione przez architektów, którzy projektują biurowce czy centra handlowe. Tutaj szklane dachy lub częściowe przeszklenia nie są już zaskoczeniem. Przykładem może być kopuła Złotych Tarasów w Warszawie. Szklana kopuła to połączenie szklanych trójkątów.

Zainteresowanie szkłem można zauważyć także w wielu innych polskich miastach. Ciekawymi projektami okazują się także projekty budynków biurowo-usługowych. Szklane elementy i dachy ze szkła doskonale doświetlają i pozwalają na kontakt z naturalnym światłem. Dzięki temu szklane dachy są niezwykle funkcjonalne przy zachowaniu eleganckiego, luksusowego charakteru.


Konstrukcja dachu szklanego


Bezpieczeństwo


Szklany dach musi spełniać wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem podczas bezpośredniego użytkowania. W związku z tym szklany dach przeważnie traktuje się jako podłogę szklaną. Bezpieczeństwo musi być zagwarantowane dla tych, którzy znajdują się pod szklaną konstrukcją jak i nad nią.

Stąd tak istotnym aspektem bezpieczeństwa jest inwestycja w odpowiedni rodzaj szyby. To zaś wynika z rodzaju przeszklenia – pojedynczego lub zespolonego.

Tabela zestawiająca rodzaj przeszklenia i rodzaj szkła
 

Przeszklenie

Szkło

Pojedyncze

- wykorzystuje się szkło laminowane lub szkło zbrojone,

Zespolone

- dwie warstwy szyby,

- pierwszą warstwę, znajdującą się nad głową, wykonuje się ze szkła jak w przeszkleniu pojedynczym,

- druga warstwa przeszklenia zespolonego ze szkła bezpiecznego.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz