Baterie-panele słoneczne, czy warto zainstalować?

Jesteś tutaj:

Baterie-panele słoneczne, czy warto zainstalować?

3/5 (20 ocen)

Baterie słoneczne, inaczej nazywane panelami fotowoltaicznymi, zyskują coraz więcej użytkowników na całym świecie. Także w naszym kraju pojawiają się liczni chętni do korzystania z dodatkowej, darmowej energii. Wykorzystuje się je na różną skalę, do generowania części energii niezbędnej w gospodarstwie domowym, do uzyskiwania energii na działce rekreacyjnej, jako źródło zasilania telefonów i drobnych urządzeń elektrycznych, do oświetlania reklam i w wielu innych sytuacjach. Czy warto zainteresować się takim ekologicznym i darmowym źródłem energii? Zastanówmy się wspólnie.


Zasada działania paneli


Naukowcy są przekonani, że do naszej planety dociera tak dużo energii słonecznej, że gdyby skumulować jej ilość z jednej godziny, wystarczyłoby jej na potrzeby całej Ziemi na rok czasu. Niesamowite, prawda?!

Tymczasem jest ona dosłownie trwoniona. Dlatego za duży rozsądek należy uznać wszelkie kroki czynione w kierunku jej wykorzystania. Możliwości techniczne są dziś znacznie większe, niż jeszcze w niedalekiej przeszłości. Zobaczmy więc, jak chwyta się, kumuluje i przetwarza promieniowanie słoneczne.

Panele fotowoltaiczne są rodzajem złącza półprzewodnikowego. Jeśli w obszar złącza padają promienie słoneczne, generują pary „elektron-dziura”. Obszar złącza posiada wbudowane pole elektryczne, dzięki któremu pary „elektron-dziura” zostają rozdzielone i jeden z rodzajów nośników podąża w górny obszar złącza, a drugi w jego dolny. Potem wystarczy tak zebranym ładunkom przepływać, by uzyskać prąd elektryczny zasilający różne odbiorniki lub kumulujący się w akumulatorach.

Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej grupuje się i w zależności od ich liczby i wielkości uzyskuje różnej siły i o różnym napięciu prąd elektryczny.

 

Panele słoneczne

Panele słoneczne
 

Rodzaje systemów fotowoltaicznych


Do dwóch podstawowych konfiguracji systemów baterii słonecznych zalicza się:

- wolnostojące (autonomiczne - off grid) – zbudowane są z baterii słonecznej, akumulatora i urządzenia kontrolującego stopień naładowania akumulatora.

- dołączone do sieci (grid connected) – są to mniejsze lub większe elektrownie, w których znajduje się spora liczba baterii słonecznych przekazujących swoją energię bezpośrednio do ogólnej sieci elektroenergetycznej. Częstym rozwiązaniem jest tutaj zasilanie budynków dołączonych do sieci w ten sposób, że z ogólnego systemu pobiera się energię tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na nią przewyższa produkcję baterii słonecznych. W tych systemach niepotrzebne są akumulatory, gdyż sieć ogólna przyjmuje każdą ilość wyprodukowanej energii.


Panele słoneczne na dachu

Panele słoneczne na dachu czytaj dalej...

Koniecznie zobacz